kapat ikonu

Alınan tedbirler piyasalarda canlanma oluşturdu

İSO Başkanı Bahçıvan, dövize karşı alınan tedbirlerin piyasalarda canlanma oluşturduğunu söyledi.

  • Gündem
  • 14 Kasım 2018 09:44
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 09:56
Bahçıvan, Türkiye'nin son dönemde yaşadığı gelişmelere işaret ederek, siyasetin ve sosyal hayatın yoğun olduğu 2,5 yıl geçirildiğini ifade etti.
 
Ekonomik bünyenin bağışıklığının bu dönem içinde zaman zaman düştüğünü dile getiren Bahçıvan, finansal istikrarın korunmasının önemine vurgu yaptı.
 
Bahçıvan, temel sorunların altında, finansal istikrardan uzak olmanın yattığını belirterek, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sorumluluğunda yeni bir ekonomik programın oluşmaya başladığından bahsetti.
 
Son 2-2,5 aydan beri finansal dengenin oturtulmasına yönelik çabaları takip ettiklerini bildiren Bahçıvan, dövizdeki oynaklık ve sert hareketliliğin belli bir çizgiye çekilmeye çalışıldığını anlattı.
 
Bahçıvan, son haftalarda bunun adım adım başarıya ulaştığını gördüklerini kaydederek, bazı ülkelerin enflasyona, bazı ülkelerin işsizliğe hassas olduğunu anımsattı.
 
OTOMOTİV SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN İSTEDİKLERİ TÜM TEŞVİKLER KARŞILANDI
 
Erdal Bahçıvan, sektör bazlı bir takım dönemsel promosyonların, içinde bulunulan süreçte ciddi katkı vereceğini aktararak, hem otomotivde sektör temsilcilerinin istedikleri tüm teşviklerin karşılandığı bir paketin çıktığını hem de konutta da bir hareketliliğin yaşandığını savundu.
 
TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIK PROBLEMİNİ ÇÖZMESİ ZOR DEĞİL
 
Uzun vadeli Türkiye'nin cari açığına katkı sağlayacak politikaların konuşulması gerektiğine değinen Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin enerji konusunda her geçen gün yerli kaynaklardan oluşturacak enerji politikasının, Türkiye'yi önümüzdeki 3-5 yıl içinde enerji kaynaklarından olan cari açık problemlerden adım adım uzaklaştıracağına işaret etti. Türkiye'nin neye ihtiyacı olduğu konusunun belli olduğunu dile getiren Bahçıvan, nokta atışı denilen yöntemlerle Türkiye'nin cari açık probleminin çözülmesinin çok zor olmadığını açıkladı.
 
Bahçıvan, doğru yatırımlar, doğru hedefler, doğru finansman politikaları ve doğru yatırımcıların tespit edilmesinin önemini vurgulayarak, teknolojide akılcı yatırımlar yapıldığı ve temel ana başlıkları saptandığı zaman Türkiye’nin cari açık sorununu aşacağına dikkati çekti.
 
BANKACILIK KAYNAKLARI İLE MEVCUT BİLE SÜRDÜRÜLEMEZ
 
Bu faiz oranları ile Türkiye'nin bırakın yeni yatırım yapmasını, mevcudu bile sürdürmesinin mümkün olmadığını ileri süren Erdal Bahçıvan, bundan dolayı mutlak suretle enflasyon ve faizlerin, finansal istikrarın çizgisi içinde makule getirilmesinin gerekliliğini kaydetti.
 
Bahçıvan, hazinenin faizlerinin bir iki puan düştüğünü hatırlatarak, bunun sevindirici olduğunu ancak bankaların, oluşturduğu kaynak noktasında henüz enflasyona bağlı olarak daha mevduat faizlerinin düşürmesi adına ellerinin çok güçlü olmadığını öne sürdü. Bahçıvan, dışarıdan da henüz istenen ölçüde, güçlü, Türkiye'yi rahatlatacak maliyetli fon akışının sağlanmadığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol