kapat ikonu

Alınan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kredi talebiniz olumlu sonuçlandıktan sonra krediyi almaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun üzerine izleyebileceğiniz bazı yollar bulunuyor.

  • Kredi
  • 28 Mayıs 2019 19:06
Krediler acil nakit ihtiyaçları için bankalardan alınan borçlanmalar olarak ifade edilmektedir. Bunun için öncelikli olarak bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Bankaların yaptıkları incelemelerin ardından uygun olan kişilere kredi verilmesi için adımlar atılıyor. Kredi almak çok kolay bir süreç olmamakla birlikte verildikten sonra kararını değiştiren kişilerin kredilerini iptal etmeleri amaçlanabilir. Krediyi iptal etmek isteyen kişilerin birtakım yollar izlemeleri gerekmektedir.
 
Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?
 
Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra krediyi iptal etme hakkınız bulunuyor. Yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması halinde mesaj yolu ile kişilere mesaj gelmektedir. Bu mesaja geri dönüş banka tarafından bekleniyor. Bu mesaja birkaç gün içerisinde dönmediğiniz takdirde banka yetkilisi tarafından aranırsınız ve krediyi tam olarak ne zaman alacağınız sorulur. Bu aşamada krediyi almaktan vazgeçtiğinizi belirtirseniz kredinizde otomatik olarak iptal etmiş olursunuz.
 
Biraz daha ileri gidip istenen belgeleri bankaya ilettikten sonra da vazgeçme hakkınız bulunuyor. Bunun ardından banka görevlisini arayarak istenilen ve onaylanan krediyi iptal etmek istediğinizi belirtmeniz takdirde gerekli iptal formunu doldurarak süreci iptal edebilirsiniz.
 
Bazı bankalar iptal karşılığında belirli bir masraf ücreti alırlar. Bu durumu en başında görüşmeniz gerekebilir. Ancak krediyi iptal etmek gibi bir fikriniz varsa sözleşmeyi imzalamadan önce bunu belirtmeniz önerilir. Çünkü bu aşamaya kadar bankalar tarafından herhangi bir masraf yapılmaz. İşlemlerin iptal edilmesi daha kolay olabilir. Ancak çekilip harcanan kredinin iptal edilmesi mümkün değildir. Tutarın tamamını yatırmanız ve krediyi kapatmanız beklenir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol