kapat ikonu

Albayrak'tan enflasyon yorumu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekim ayı enflasyon rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  • Gündem
  • 05 Kasım 2018 15:27
  • Son Güncelleme: 05 Kasım 2018 15:40
Ekim ayı enflasyon rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kasım ve aralık ayında fiyatların normalleşeceğini ileri sürerek, trendin gayet olumlu olduğunu dile getirdi. Albayrak, sene sonu hedeflerinin yakalanacağı bir noktada olunduğuna dikkati çekerek, kredi faizlerinin daha da düşeceği iddiasında bulundu.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bir önceki enflasyon rakamlarının beklenilenin de üstünde gerçekleşmesinin hemen ardından çıktığı canlı yayın programında en kötü zamanın geride kaldığını öne süren Albayrak, enflasyonun artık kademeli olarak düşeceğini ifade etmişti.
 
Bakan Albayrak, ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’nı da başlatarak, enflasyon canavarının alt edileceğini dile getirmişti. ABD ile yaşanan kriz ve ardından Türkiye’ye yönelik uygulanan yaptırımlarla birlikte dolarda yaşanan spekülatif dalgalanmalar enflasyonu yukarı çekmişti. Birçok üründe yaşanan fiyat artışının ardından Albayrak’ın koordinesinde başlayan ve sene sonuna kadar 2 bin 500 firmayı aşkın katılımın gerçekleştiği öğrenilen enflasyon kampanyasının piyasalar tarafından olumlu karşılanıp destek bulması ile birlikte enflasyon rakamlarının aşağı çekileceği dile getirilmişti.
 
Bu kapsamda kurulan ‘’enflasyonlamucadele.org’’ sitesine kayıt olan firmalar, ürünlerine azami yüzde 10 indirim yapacaklarını taahhüt ederek, ekonomik mücadeleye dâhil olma sözünü vermişti. Son zamanlarda büyük bir düşüş eğilimi içerisinde olan döviz kurunun ardından ekim ayı enflasyon rakamlarının da belirli oranda artması ile birlikte yeniden konuşan Albayrak, kasım ve aralık ayı itibarıyla enflasyonun düşeceğini vurguladı.
 
Yüzde 20 faiz oranlarının kötü olduğunu gündeme getiren Albayrak, faiz oranlarının daha da aşağıya ineceğini vurguladı
 
‘’MAKROLARIMIZ ÇOK SAĞLAM’’
 
Berat Albayrak, kur, faiz ve enflasyon açısından Türkiye’nin büyük operasyonla karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, bu durumun atlatılmaya başlandığını dile getirdi. ‘’Makrolarımızın çok sağlam’’ diyen Bakan Albayrak, hızlı yumuşak iniş sürecinin gerçekleşmesi hâlinde daha iyi netice alınacağını aktardı.
 
"FAİZLERDE YÜZDE 20’Lİ SEVİYELER KÖTÜ"
 
Banka verilerinin anlık takip edildiğini kaydeden Berat Albayrak, faizlerde bir düşüş olduğunu hatırlatarak, kredi faizlerinde de yüzde 20'li seviyelerin kötü olduğu konusuna değindi. Albayrak, normalleşme süreciyle daha da düşeceğini açıkladı. Albayrak, bankacılık sektörü bakımından kasım ayından sonra çok daha iyi olacağını kaydederek, daha aktif bir dönemin beklediğine işaret etti. Albayrak, sözlerinin sonunda ise yeniden değerleme oranının ekimde enflasyonu ile yüzde 23,7 olacağıyla ilgili birkaç aya bağlı anomalin bugünü yansıtmadığı için gerekli adımlar ne ise onun yapılacağını anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol