kapat ikonu

Albayrak: Ekonomideki dalgalanma süreci durdu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2018 BRICA İstanbul Zirvesi"nde önemli açıklamalarda bulundu.

  • Gündem
  • 18 Ekim 2018 12:43
  • Son Güncelleme: 18 Ekim 2018 13:00
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2018 BRICA İstanbul Zirvesi"nde yaptığı konuşmasında Türkiye ekonomisinde ve finansal piyasalardaki dalgalanma sürecinin durduğunu ve Türkiye'nin uluslararası risk priminde önemli bir düşüş görüldüğünü kaydetti.
 
‘’TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ DALGALANMA SÜRECİ DURDU’’
 
Bakan Albayrak 2008 küresel finansal krizinden bu yana tam 10 yıl geçtiğini hatırlattı. 2010'dan bu yana küresel ekonominin yavaş yavaş toparlanmaya başladığını anımsatan Albayrak, bu yıl ciddi ölçüde hız kazanan korumacılık ve önemli bir bölümü komşu ülkelerle bölgede cereyan eden jeopolitik riskler görüldüğünü ifade etti. Albayrak, bütün bu gelişmelerin küresel ekonomik görünümü olumsuz yönde etkilediğini dile getirerek, Türkiye ekonomisinde ve finansal piyasalardaki dalgalanma sürecinin durduğunu açıkladı.
 
''REKABETÇİLİK ANCAK İNOVASYON VE VERİMLİLİKLE GELECEK''
 
Gelişmiş ülkeleri bugün tehdit etmeye başlayan süreçlerin temelinde bir kaç tane mevzu olduğuna dikkati çeken Albayrak, adil serbest ve çok taraflı kurallara dayalı ticaret sisteminin tüm dünya ülkelerinin çıkarına olduğunu ifade ederek, rekabetçiliğin ancak inovasyon ve verimlilikle geleceğini savunduklarını dile getirdi.
 
‘’BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN GÜÇLLÜ SERMAYE YAPISI MUHAFAZA EDİLECEK’’
 
Türkiye’nin söylemini savunmaya devam edeceğinin üstünde duran Albayrak, bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısının muhafaza edileceğini ve kendisinin açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) Türkiye’nin güçlü yönleri üzerine inşa edildiğinden bahsetti.
 
‘’TÜRKİYE DÜNYADA PERFORMANS GÖSTEREN EN İYİ ÜLKE’’
 
Uluslararası piyasadaki Türkiye'nin risk priminde önemli bir düşüş, iyileştirme görüldüğünü açıklayan Albayrak, Türkiye’nin Brezilya ile beraber son dönemde dünyada en iyi performansı gösteren ülke olduğunu savundu.
 
''TÜRKİYE YENİ BİR EKONOMİK BAŞARI HİKÂYESİ YAZMAYA BAŞLADI’’
 
Bakan Albayrak, Türkiye için karamsar fotoğraf, hatta felaket senaryoları üretilse de adım adım rasyonel politikalarla sürecin güçlü ve iyi bir şekilde yönetilerek bu durumun geride kaldığını anlattı.
 
Türk tahvillerine gelen talep Türkiye'nin ekonomi yönetiminin attığı adımların doğru politikaların başarısı olduğunu öne süren Albayrak, doğru yolda durmayarak kesinlikle gevşemeyeceklerini ve Türkiye’nin yeni bir ekonomik başarı hikâyesi yazmaya başladığını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol