kapat ikonu

Alabalık, levrek ve çipura için yeni alanlar oluşturulacak

Alabalık, levrek ve çipura gibi yeni türlerin üretimi için yeni yetiştiricilik alanlarının tahsis edileceği öğrenildi.

Karadeniz'de alabalık ve levrek, Akdeniz'de çipura, levrek ile yeni türlerin üretimi için yeni yetiştiricilik alanlarının tahsis edileceği öğrenilirken, su ürünleri üretimi artırmak için balıkların karaya çıkarılması adına gereken kıyı yapılarının inşa edileceği vurgulandı.
 
Balık yetiştiriciliğinin artması için Karadeniz'de alabalık ve levrek, Akdeniz'de çipura, levrek ile yeni türlerin üretimi açısından yeni yetiştiricilik alanlarının belirleneceği kaydedildi.
 
ÜÇ BAKANLIKTAN ORTAK ÇALIŞMA
 
2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yapılan derlemeye göre, balıkçılık sektörünün altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi adına Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları ortak çalışma yürütecek. Balıkçılık sektörünün en önemli ihtiyacı olan balıkçı barınaklarına yönelik onarım ve yeni inşa onarım çalışmaları 2019’da da sürecek. Altyapısı tamamlanmış barınakların üstyapı tesisleri de inşa edilecek.
 
SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNE DESTEK OLUNACAK
 
Balık yetiştiriciliğinin artması için başta karaya çıkış noktaları olmak üzere gerekli altyapı ihtiyacının giderileceği vurgulandı. Kıyıdan kafeslere yavru, yem nakli ile kafeslerde yetiştirilen ürünlerin karaya çıkarılmasında kullanılmak için kıyılarda gerekli alanların yetiştiricilere tahsis edilip bu alanlara kıyı yapılarının inşa edilmesinin önü açılacak. Bu sayede de sektörün büyümesine destek olunacak.
 
YENİ YETİŞTİRİCİLİK ALANLARININ TESPİTİ YAPILACAK
 
Ayrıca, su ürünlerinde yeni yetiştiricilik tesislerinin kurulması için de buna uygun yeni alanların belirleneceği aktarıldı. Bu kapsamda, Karadeniz'de alabalık ve levrek, Akdeniz'de çipura, levrek ve yeni türlerin üretimi ile kabuklu ve yumuşakça yetiştiricilik alanlarının tespiti yapılacak. Belirlenecek bu alanların girişimcilere tahsisinin gerçekleştirileceği, yapılacak çalışmalarla ürün çeşitliliği ve markalaşmanın yanında uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğin artırılmasının önü açılacak.
 
AVCI VE YETİŞTİRİCİLERE EĞİTİM VERİLECEK
 
Su ürünleri sektörünün en önemli sorunu yasa dışı, kayıt dışı ve plansız avlanma olarak görülüyor. Bu konuda da mevzuat düzenlemelerinin yapılacağı belirtilirken, deniz ve iç su koruyuculuğu sisteminin hayata geçirilmesi öncelikli hedeflerden biri olarak çalışmalar sürecek. Ayrıca, avcı ve yetiştirici örgütlerine de mevzuat ve kayıtlılık konularında eğitimin verileceği aktarıldı.
 
Öte yandan balıkçılık sektörünün, Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikası'na uyumu için mevzuatta çalışmaların da yapılacağı belirtildi.
 
TÜRKİYE’DE 26 MİLYON HEKTAR SU ALANI BULUNUYOR
 
Programa göre, Türkiye'deki deniz ve iç su yüzey alanları, orman ve tarım alanlarının geçtiği öğrenilirken, 8 bin 333 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Türkiye'de, 24,6 hektar kullanılabilir deniz ve 1,3 milyon hektar iç su olmak üzere yaklaşık 26 milyon hektar su alanının bulunduğu kayıtlarda yer aldı.
 
Üretim alanı olarak hâli hazırda kullanılabilecek 178 bin kilometre uzunluğundaki nehirlerin yanı sıra yetiştiriciliğe müsait pek çok su kaynağının da yer aldığı bildirildi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol