kapat ikonu

Akkuyu NGS’de bir ilk! Kapılar ziyaretçilere açıldı

Türkiye’nin ilk nükleer güç santral projesi olan Akkuyu NGS, kapılarını ilk kez vatandaşlara açtı.

  • Gündem
  • 06 Ekim 2018 21:30
  • Son Güncelleme: 06 Ekim 2018 21:50

Türkiye’nin ilk nükleer güç santral projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ‘’Açık Kapı’’ etkinliğiyle kapılarını vatandaşların ziyaretine açtı.

OTOBÜSLERLE SANTRALİ GEZDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya lideri Putin’i Külliye’de ağırladığı dönemde temeli atılan Akkuyu NGS’de düzenlenen etkinlik kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesinde görevli muhtarlar ile vatandaşlardan oluşan 312 kişilik heyet, otobüslerle santrali gezdi.

Akkuyu NGSde bir ilk! Kapılar ziyaretçilere açıldı-1

VATANDAŞLAR SANTRAL HAKKINDA BİLGİ ALDI

Rehberler ve Türk mühendislerin eşliğinde derlenen gezide vatandaşlar, santraldaki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Santralin nasıl çalışacağı, ekonomik katkıları ve güvenlik önlemleri ile ilgili detaylar heyete anlatıldı.

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI DA SANTRALDE

Gülnar Kaymakamı Mehmet Erhan Türker ile Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel de heyetle birlikte gezerek Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Yuriy Galanchuk'tan santral ile ilgili bilgi aldı.

Akkuyu NGSde bir ilk! Kapılar ziyaretçilere açıldı-2

ZİYARETLER DEVAM EDECEK

Etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Genel Müdür Galanchuk, ziyaretlerin aktif olarak devam edeceğini ve 6 ayda bir yapılmasının planlandığını ifade etti.

‘’İNŞAALLAH GERİSİNİ DE BEKLİYORUZ’’

21 yaşındaki Emine Kızıl, etkinliğe küçük oğlu ile birlikte katarak santrali gezdi. Santrali merak ettiğini ve görmek için buraya geldiğini söyleyen Kızıl, ‘’İnşaallah gerisini de bekliyoruz’’ dedi.

‘’SANTRAL GÜVENLİ’’

Bir başka ziyaretçi Gülseren Dibek ise ilk kez bir nükleer santral alanını gezdiğini anlatarak; NGS’nin çok güzel olduğunu dile getirdi. Dibek santralin zararlı olmadığını ve güvenli olduğunu gördüklerini de sözlerine ekledi

Akkuyu NGSde bir ilk! Kapılar ziyaretçilere açıldı-3

‘’MEMLEKETİMİZE HAYIRLI OLUR İNŞAALAH’’

73 yaşındaki Mevlût Çiftçi ise geziyi çok beğendiğini vurgulayarak böyle hizmetlerin devamlı yapılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: Memleketimize hayırlı olur inşaallah

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol