kapat ikonu

Akıllı Telefon Satışlarında İlk Kez Düşüş Yaşandı

Dünya genelinde akıllı telefon satışlarına bakıldığı zaman son dönemlerde giderek düştüğü tespit edildi.

Dünya genelinde akıllı telefon satışlarına bakıldığı zaman son dönemlerde giderek düştüğü tespit edildi.
 
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefon kullanımı arttı. Akıllı telefon lüksten daha çok bir ihtiyaç haline geldi. Bunun üzerine bir pazar araştırması yapan araştırma şirketleri 2017 yılının son çeyreğinde şaşırtıcı birtakım sorunlara ulaştı. Akıllı telefon satışlarının azaldığı ve yüzde 5.6 oranında bir düşüş yaşandığı ifade edildi. Son 10 yıllık süreçte sürekli olarak artan satışlar beklenmedik bir şekilde ivmeyi aşağı yönlü değiştirmeye başladı.
 
Büyük akıllı telefon üreticileri arasında yer alan markalarında bu düşüşün farkında oldukları tespit edildi. Marka olarak satışını yükselten isimler olduğu tespit edilirken daha önceki satış dönemlerine göre yinede beklenen etkiyi gösteremedikleri tespit edildi.
 
Yapılan değerlendirmelerin ardından akıllı telefon satışlarında çok uzun zamandır olduğu gibi 2017 yılında da lider konumda Samsung yer aldı. Apple satışlarını çeşitli sebeplerden dolayı yüzde 5 oranında düşürdü. Samsun'un satışları ise sadece yüzde 3.5 oranında düştü. Akıllı telefon satışlarının yaşamış olduğu bu düşüş dikkat çekerken firmalar 2018 yılında satışları artırmak için çeşitli stratejiler belirlemeye başladılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol