kapat ikonu

Akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ'lere devlet desteği

Bakan Varank, sanayinin millî imkânlarla dijitalleşmesi için önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ'lere ilk kez devletin destek sağlayacağını duyurdu.

  • Kredi
  • 30 Ocak 2019 12:07
Gazetecilere konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı'nın çağrısına çıkacağına işaret ederek, 'İmalat Sanayisinde Dijitalleşme' temasıyla başlatılacak bu programın bütçesinin 350 milyon TL olarak belirlendiğini açıkladı. Sanayinin millî imkânlarla dijitalleşmesi için önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ'lere ilk kez devletin destek sağlayacağını vurgulayan Varank, Bakanlık olarak sanayicinin üzerindeki yükleri azaltmayı kendilerine görev edindiklerini belirterek, Ankara'da kapalı kapılar ardında çalışan bir bakanlık olmadıklarını savundu.
 
SANAYİ SEKTÖRÜ GÜÇLÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ
 
Varank, il il gezdiklerini, yerelin varsa problemlerine yerinde çözüm arandığını belirterek, sanayicinin ve girişimcinin fiziken de yanında olmayı çok önemsediklerini anlattı. Sanayi sektörünün güçlü ve sürdürülebilir büyümenin lokomotifi olduğunu ifade eden Varank, buradan hareketle sektörü desteklemek için somut adımlar atıldığından bahsederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ay reel sektöre yönelik çok güzel müjdeler verdiğini anımsattı. Varak, bu sene ve önümüzdeki sene ilk kez işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devletin karşıladığını dile getirerek, geçen sene asgari ücret desteğini ilk 9 ayda uygulandığını, bu sene tam yıl boyunca bu desteğin uygulanacağını ilan etti.
 
14,7 MİLYAR TL’YLE İŞVERENLERE DESTEK OLUNDU
 
Geçen sene 9,5 milyon vatandaşın bu destekten faydalandığını hatırlatan Varank, yine geçen sene tüm işverenlerin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimden yararlandığını kaydederek, böylelikle 10 milyon kişiye ulaştıklarını ve toplamda 14,7 milyar TL’yle işverenlere destek olduklarının altını çizdi. Bakan Varank, KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında da yüzde 10'luk bir indirim yaptıklarını anlatarak, reel sektörden beklentilerinin yatırım ve istihdam iştahını kaybetmemeleri olduğunu belirtti. Varank, sanayicilerin OSB'lerdeki ve endüstri bölgelerindeki yatırımlarını teşvik etmek için önemli birtakım düzenlemeleri şu anda Bakanlıkta yerine getirdiklerini vurgulayarak, yakın zaman içerisinde de bunları kamuoyuyla paylaşacaklarını ilan etti.
 
KOSGEB, KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI ÇAĞRISINA ÇIKACAK
 
Varank, KOSGEB’in bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı'nın çağrısına çıkacağını yineleyerek, 'İmalat Sanayisinde Dijitalleşme' temasıyla başlatılacak bu programın bütçesinin 350 milyon TL olarak belirlendiğini açıkladı. Sanayinin millî imkânlarla dijitalleşmesi için önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ'lere ilk kez devletin destek sağlayacağını belirten Varank, böylece teknoloji geliştiricisi KOBİ'lere ve teknoloji kullanıcısı imalatçı KOBİ'lerin büyümesine katkı sağlanacağını öne sürdü.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol