kapat ikonu

Akıllı olan bu dönemde gayrimenkule yönelir

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Polat, akıllı olan yatırımcının gayrimenkule yöneldiğini ifade ederek, bu dönemde 100 TL’lik değeri olan bir malın 50 TL’ye satıldığını öne sürdü.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Polat Grubu bakımından 2018'de meydana gelen gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu, 2019'a ilişkin beklentilerinden bahsetti.
 
GAYRİMENKULDE KONUT SATIŞI BİR ÖNCEKİ SENE İLE AYNI
 
Bu sene turizm ve sanayi tarafında şirketlerinin döviz girdisi olduğu için bir sıkıntı yaşamadığını fakat kur ve faizlerde meydana gelen dalgalanmaların fiyatlara yansıtılamaması ve talepte oluşan daralma sebebiyle gayrimenkulde beklentilerinin etkilendiğine işaret eden Polat, konut sektörü bakımından 2018'in beklentilerin altında bir sene olduğunu ifade etti. Polat, her şeye karşın gayrimenkulde konut satışı bakımından bir önceki sene ile hemen hemen aynı rakamlara ulaşılacağını veya bu rakamların çok az gerisinde kalınabileceğini dile getirerek, esas sorunun bu olmadığına dikkati çekti.
 
İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK PROBLEMİ
 
Son 5-6 ayda satışların azalması ve nakit akış dengesinin bozulmasının gayrimenkul sektörünü zorladığını savunan Polat, bütün inşaat sektöründeki en büyük problemin şu anda nakit dengesinin ve gelir ve gider dengesinin bozulması olduğunu belirterek, bunun için bu işi ciddi olarak yapan firmalara muhakkak ki bankaların destek vermesini istedi. Polat, bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabileceğini ileri sürerek, gayrimenkul sektörünün birçok sektörle bağlantısı bulunduğunu, yaklaşık 200 alt sektörü etkilediğini ve çok sayıda kişiye istihdam yarattığını anımsattı.
 
AKLI OLAN GAYRİMENKULE YÖNELİR
 
Gayrimenkul sektöründeki yavaşlamanın, istihdamı ve sanayi sektörünü olumsuz etkileyebileceğine dikkati çeken Polat, buna mahal vermeden, hem bankaların daha çok destek olmasını hem de hükûmetin bu yönde sektörü desteklemesini isteyerek, akıllı olan yatırımcının gayrimenkule yöneldiğini yineledi. Polat, ülkenin bunları yaşadığı dönemlerde 100 TL’lik değeri olan bir malın 50 TL’ye satıldığını ileri sürerek, bugün alan 2 sene sonra 100 TL’ye sattığını savundu.
 
SEKTÖRÜN 2019’DAN BEKLENTİLERİ
 
Polat, bunun yatırımcı için hem fırsat hem de bir imkân olduğunu hatırlatarak, 2019 yılında faizlerin ve enflasyonun düşmesi, dövizin TL karşısında fazla değer kazanmaması ve Türkiye'de ekonomik istikrar olması konusunda beklenti içerisinde olduklarını aktardı. Polat, bu istikrarın oluşmasının elzem olduğunu kaydederek, sektörün de bunlara gördükten sonra, önünü görüp hareket edecek pozisyonu yaratabileceğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol