kapat ikonu

Akbil kurbazlığına savcılık önlem alıyor

Yaşanan akbil kurnazlığına ve elde edilen haksız gelir sistemine karşı savcılık harekete geçeceğini açıkladı.

Yaşanan akbil kurnazlığına ve elde edilen haksız gelir sistemine karşı savcılık harekete geçeceğini açıkladı.
 
Son dönemlerde İstanbul'da birtakım akbil kurnazlıklarının yaşandığı ifade edilmişti. Bu sürecin adeta bir gelir kapısı haline çevrilmesinin ardından savcılık harekete geçeceğini açıklayarak birtakım önlemlerin alınması gerektiğini açıkladı.
 
Yapılan incelemeler ve gündeme gelen haberlere göre akbil kurnazlığı ile bazı kişilerin bu durumu meslek haline getirdikleri ve sonrasında aylık 5 bin liraya kadar gelir elde ettikleri öğrenildi. Her gün İstanbul'da 13 milyon kişinin toplu taşıma araçlarını kullandıkları gözler önüne serildiği zaman akbili olmayan ve ya bakiyesi yetersiz olan kişiler için akbil bastıkları ve bu kişilerin sabahtan akşama kadar gişelerde bekledikleri ortaya çıktı.
 
Yapılan araştırmalar sonrasında uzun zamandır bu kişilerin ciddi gelirler elde ettikleri belirlenmiş oldu. Ortaya çıkarılan bu durum karşısında savcılık harekete geçti. Yapılacak incelemelerde başkasının yerine kart kullanımının uygun olmadığı ifade edildi. Türk Ceza Kanunu maddelerinde bu durumun nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamına girdiği ve tespit edilmesi halinde ciddi bir problem olduğu ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol