kapat ikonu

Akaryakıtta ‘nakit ödeyene avantajlı fiyat verilsin’ talebi

PÜİS, akaryakıt alımlarında nakit ödeme yapan tüketicilerin fiyat avantajına sahip olmasını öngören düzenleme teklifini EPDK’ye sundu.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), akaryakıt alımlarında nakit bir şekilde ödeme yapan tüketicilere yönelik fiyat avantajı sunulması yönünde düzenleme teklifini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sundu. Kredi kartı ile ödemede akaryakıt bayilerinin 40-45 gün gibi bir sürede bankadan paralarını tahsil ettikleri ve bankalara yüzde 3 kredi kartı komisyonunun ödendiği aktarıldı. Bundan dolayı da ödemelerde yeniden bir düzenleme yapılarak, nakit ödemelerde indirimli fiyat uygulanması hedefleniyor.
 
NAKİT VE KREDİ KARTI İLE ÖDEMEYE FARKLI FİYAT TARİFESİ UYGULANSIN
 
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'ndan (PÜİS) söz konusu teklif ile ilgili yazılı bir açıklama da yapıldı. Açıklamada, akaryakıt alımında nakit ve kredi kartı ile ödeme yapan tüketiciler için ayrı fiyat tarifelerinin uygulanmasının gerekti vurgulandı.
 
AKARYAKIT BAYİLERİ VADELERİ BEKLEMEK ZORUNDA KALIYOR
 
Kredi kartı ile yapılan akaryakıt alımlarında tüketiciler herhangi bir komisyon ödemiyor. Akaryakıt bayilerinin kredi kartı ile yapılan satışlarda 40-45 günü bulan vadeleri beklemek zorunda kaldığı ve bankalara yaklaşık yüzde 3 kredi kartı komisyonu ödeyerek finansman ihtiyacını karşılamaya çalıştığı gibi detaylar yine bu açıklamada yer aldı.
 
ABD’DE DE KREDİ KARTI İLE ALANLARA YÜKSEK FİYAT UYGULANIYOR
 
Akaryakıt satışlarında kredi kartı kullanım sisteminde değişikliğe gidilmesi gerektiği yönünde görüş bildiren Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, ABD'de nakit alımlarda pompa satış fiyatlarının daha olduğunu ve kredi kartı ile yapılan alımlarda daha yüksek olduğunu hatırlatarak, bunun doğru bir uygulama olduğunu ifade etti.
 
SİSTEMİN DEĞİŞMESİ İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ
 
Okumuş, söz konusu sistemin değiştirilmesi için harekete geçtiklerini dile getirerek, akaryakıt bayilerinin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri ve tüketicilerin de nakit ödeme yaptıklarında avantaj sahibi olabilmeleri için nakit ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı fiyat belirlenmesi önerisinin EPDK'ye sunduklarını açıkladı.
 
BAYİLERİN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İÇİN GÖRÜŞMELER YAPILDI
 
Finansal promosyonların da kaldırılması hâlinde, akaryakıtı nakit olarak alacak tüketicinin önemli bir avantaja sahip olacağına inandıkları bu sistemi EPDK'den talep ettiklerini dile getiren Okumuş, bu sistemde sektörün ve tüketicilerin kazanacağına inandığını kaydetti. Okumuş, kredi kartı komisyonları sebebiyle bayilerin taşıdığı finansman yükünü bir nebze de olsa hafifletmek için PÜİS olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) nezdinde kamu bankaları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatarak, ilk protokolün de Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile imzalandığını bildirdi.
 
15 Ekim'de başlayan Ziraat Bankası uygulamasının bayileri az da olsa rahatlattığını öne süren Okumuş, diğer kamu bankaları ve özel bankalar ile de görüşmelerinin sürdüğünü duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol