kapat ikonu

Akaryakıtta kredi kartı komisyonu düşürülsün

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, bankaların kredi kartıyla yapılan satışlarda uyguladığı komisyon oranının mayıs ayından bu yana yüzde 2,48'e yükseldiğini anımsatarak, bankaların POS işlemlerindeki komisyon oranlarının düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Bankaların kredi kartıyla yapılan satışlarda uyguladığı komisyon oranının mayıs ayından beri yüzde 2,48'e yükseldiğine dikkati çeken EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, bankaların POS işlemlerindeki komisyon oranlarının düşürülmesini istedi.
 
Gazetecilere konuşan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, bankaların kredi kartıyla gerçekleşen satışlarda uyguladığı komisyon oranının geçen sene mayıs ayından beri yüzde 2,48'e yükseldiğini hatırlatarak, bunun sektör için sürdürülebilir bir oran olmadığını, bankaların satış noktası (POS) işlemlerindeki komisyon oranlarının düşürülmesi talebinde bulundu.
 
KONUT SEKTÖRÜ İÇİN BAŞLATILAN DÜŞÜK FAİZ POLİTİKASINA AKARYAKIT DA DÂHİL EDİLSİN
 
Devlet bankaları öncülüğünde konut sektörü için başlatılan düşük faiz politikasına akaryakıt sektörünün de dâhil edilmesi gerektiğini ifade eden Aktaş, kredi kartlı satışlarda geçen sene akaryakıt sektörünün 78,1 milyar Türk lirası ile AVM ve alışveriş sektörünün ardından ikinci sıraya yerleştiğini belirterek, kredi kartlı işlemler için geçen sene bankalara 2 milyar Türk lirası komisyon ödendiğini, akaryakıt sektörünün buna dayanabilecek gücünün kalmadığını öne sürdü. Akaryakıt istasyonlarının 7 gün 24 saat sürücülerin sığınacağı en güvenli durak olduğunu savunan Aktaş, istasyonların aynı zamanda devletin sessiz vergi tahsil noktaları olduğunu kaydederek, bankaların uyguladığı sürdürülebilir olmayan faiz ve komisyon oranlarından dolayı istasyonların birer birer kapanmasının hem halk için hem de devlet için büyük kayıp olacağını belirtti.
 
POS İŞLEMLERİNDEKİ KOMİSYON ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ
 
Aktaş, bankaların kredi kartıyla yapılan satışlarda uyguladığı komisyon oranının geçen sene mayıs ayından beri yüzde 2,48'e yükseldiğini yineleyerek, bunun sektör için sürdürülebilir bir oran olmadığını ifade etti. Bankaların POS işlemlerindeki komisyon oranlarını düşürmesi gerektiğini dile getiren Aktaş, sektörde toplam dağıtıcı ve bayi brüt kâr marjının yüzde 12 civarında bulunduğunu hatırlatarak, en adil oran olan yüzde 50-50 paylaşımda bile bayilere yüzde 6 brüt kâr marjının kaldığını açıkladı. Aktaş, kredi kartı komisyonların düşüldüğünde bu oranın yüzde 3,52’ye indiğine işaret ederek, işletmelerin bu kâr oranı ile ayakta kalmasının mümkün olmadığını savundu. Yurt geneline yayılmış yaklaşık 13 bin akaryakıt ve LPG istasyonlarında 13 bin iş verenin 150 bin çalışana istihdam sağladığını söyleyen Aktaş, bu sektörün ayakta kalması için bir an evvel gerekli önlemlerin alınmasını istedi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol