kapat ikonu

Akaryakıtta fırsatçılık yapanlar deşifre edilmeli

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Yaşar, akaryakıt fiyatlarının inmemesinin sebebinin fırsatçılar tarafından sağlandığına işaret ederek, devletin bunları deşifre etmesini istedi.

  • Sektörel
  • 27 Kasım 2018 14:54
  • Son Güncelleme: 27 Kasım 2018 15:34
Akaryakıt fiyatlarının inmemesinin sebebini çeşitli mallarda olduğu gibi fırsatçılığa bağlayan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Yaşar, devletin mutlaka buna bir çözüm bulmasını ve bu fırsatçıları deşifre etmesini talep etti.
 
DEVLETİN BU FIRSATÇILARI DEŞİFRE ETMESİ LAZIM
 
Akaryakıt fiyatlarının dövizle bağlantılı olması sebebiyle yükseldiğini ancak inmediğini ifade eden Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, fiyatların inmemesinin sebebinin çeşitli mallarda olduğu gibi maalesef fırsatçılık olduğunu savunarak, devletin buna mutlaka bir çözüm bulmasını ve bu fırsatçıları deşifre etmesini istedi.
 
İNDİRİM BAZI BAYİLERCE POMPAYA YANSITILMIYOR
 
Yaşar, akaryakıt fiyatlarındaki indirimin bazı bayilerce pompaya yansıtılmadığını aktararak, bunun fırsatçılık olduğunun altını çizdi. Yaşar, 7 Türk lirasından 5 küsurlara inen kur fiyatlarını hatırlatarak, aradaki farktan istifade edenlerin olduğunu ileri sürdü.
 
AKARYAKIT FİYATLARI DÖVİZE BAĞLI ÇIKIYOR, FAKAT İNMİYOR!
 
Yaşar, fırsatçılara göz açtırılmaması gerektiğini yineleyerek, akaryakıt fiyatlarının dövizle bağlantılı olduğu için çıktığını, ancak inmediğini anlattı. İnmemesinin sebebini çeşitli mallarda olduğu gibi fırsatçılık yapanlardan kaynaklandığını dile getiren Yaşar, devletin buna mutlaka bir çözüm bulmasını ve fırsatçıların deşifre edilmesini istedi.
 
İNDİRİMİ YANSITMAYANLAR BİLDİRİLSİN
 
Yaşar, hâlâ fırsatçılıklarını devam ettirerek akaryakıtta indirim yapmayanlara sivil toplum kuruluşları olarak itiraz edildiğini duyurarak, ‘’Vatandaşlarımızdan, indirimleri pompaya yansıtmayanları yetkililere bildirmesini rica ediyorum’’ dedi.
 
EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİN TOPLANMASI ÇAĞRISI
 
Ekonomide yaşanan gelişmelerden de bahseden Ali Ufuk Yaşar, Ekonomik ve Sosyal Konseyin toplanması noktasında çağrıda bulundu. Yaşar, bu konuyla alakalı mutlaka toplanmalı, mevcut ekonomik durum ve sonuçlarına dair ortak birtakım bildirimlerin deklare edilmesini vurgulayarak, ekonomik koşullarının iyileştirilmesinde, konunun çözüm odaklı değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
 
ASGARİ ÜCRET ÜZERİNE ZAM KONUŞULMASI BEKLENİYOR
 
Yaşar, bu konuda çeşitli önerilerinin de olduğunu belirterek, üretici olarak, piyasanın döndürülebilmesi, çarkın çevrilebilmesi için çalışanların hak ve menfaatleri için, özellikle asgari ücret üzerine zam konuşulmasının beklendiğine dikkati çekti.
 
KIDEM TAZMİNATI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
 
Yaşar, kıdem tazminatı konusunda da "Şimdi buradan bunu ifade etmek istiyorum, çalışma hayatında kıdem tazminatı insanların olmazsa olmazımızdır. İnsanların güvencesidir. Yıllarca çalışmasının emeğinin karşılığıdır. Bu dönemlerde çalışanlara ödenen para ortalama yarım ev parası bile etmiyor. Bu kapsamda bir geri gidişi asla kabul edemeyiz. Kıdem tazminatıyla ilgili herhangi bir karar çıktığında ya da çıkmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiğinde genişletilmiş başkanlar kurulunu Ankara'da toplayacağımızı bildirmek istiyorum." şeklinde konuştu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol