kapat ikonu

Aile bakanlığı açıkladı! Çalışan anneleri sevindirecek destek!

Çalışan annelere 7 ilde mali destek sağlanacak. Ayrıca bu kişilere, tek seferliğe has 650 TL kırtasiye yardımı da yapılacak. İşte detaylar...

  • Gündem
  • 15 Ekim 2019 10:54
  • Son Güncelleme: 15 Ekim 2019 11:05

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelere yedi ilde mali destek sağlanacağını duyurdu.

Buna göre, 0-60 ay arası çocuğu olan ve sigortalı olarak bir işte çalışan 10 bin 250 kadına 24 boyunca 650 TL’lik destek verilecek. Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi çerçevesinde, kadın istihdamını daha da artırmak için uygulanması öngörülen bu projeyle mali destek iki yıl süre ile verilecek. Bakan Selçuk, “Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak” dedi.

Bakan Zümrüt Selçuk, projenin ilk olarak 7 ayrı ilde uygulanacağını ifade ederek, bu illerin sırasıyla; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya olduğunu belirtti. Öte yandan Bakan Selçuk bu desteğin SGK tarafından verileceğini de ifade etti.

Bakan Selçuk, mali destek almak için başvuru yapan 13 bin anneye tek seferlik olmak üzere 650 TL kırtasiye desteği de verileceğini söyledi. Projenin toplam maliyetinin 169 milyon TL olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, “Projenin amacı, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek. Bakanlık olarak aile birliğini korumak ve güçlendirmek için bu tür projeleri yaygınlaştıracağız” dedi.

Projeye başvurmak isteyenler ön kayıtlarını 15 Ekim Salı (bugün) 14.00 itibarıyla www.sgkkurumsalcocukbakımı.org adresinden yapabilecekler..

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol