kapat ikonu

Ağustos ayı sanayi üretimi rakamları açıklandı

Ağustos ayı sanayi üretim rakamları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 artarken, bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı.

Piyasaların merakla beklediği ağustos ayı sanayi üretim rakamları açıklandı. Söz konusu verilere göre ağustos ayı sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 artarken, bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ağustos ayında yüzde 1 artacağı bekleniyordu. Aylık bazda yüzde 2,4 artış göstermesi beklenilen sanayi üretimi yüzde 1,1 geriledi.

YILLIK 1,7 ARTIŞ GÖSTERDİ

Bir önceki yılın aynı ayına göre artış ile beklentilerden iyi bir miktar gelen sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1,7 artış gösterdi ve beklentilerden de bir miktar iyi geldi.

Sanayinin alt sektörlerine (2015=100 referans yıllı) bakıldığında, 2018’de ağustosta madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,2 yükseldi.

AYLIK BAZDA YÜZDE 1.1 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Sanayi üretimi bir önceki aya göre ise yüzde 1,1 azalırken, sanayinin alt sektörlerine (2015=100 referans yıllı) bakıldığında, 2018’de ağustosta madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin ise yüzde 0,8 azaldığı görüldü.

TOPLAM CİRO YÜZDE 32 YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılı Ağustos ayı Ciro Endeksleri verilerine göre; takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksinin, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 32 arttığı bildirildi.

Öte yandan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksinin de bir önceki aya göre yüzde 5,8 arttığı belirtildi.

SANAYİ VE İNŞAATTA CİRO ENDEKSİ YÜKSELDİ

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,6 artarken, bir önceki aya göre de yüzde 7 yükseldi. İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksindeki artış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,9 olarak gerçekleşirken, inşaat ciro endeksinde de bir önceki aya göre yüzde 7,8 artış görüldü.

TİCARET VE HİZMET ENDEKSLERİ DE ARTTI

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26 artarken, bir önceki aya göre yüzde 4,8 yükseldi.

Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,4 yükselirken, bir önceki aya göre yüzde 5,4 artış oldu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol