kapat ikonu

Ağbal: “Bütçe vergi gelirleriyle finanse edilebilirse sağlıklıdır”

Maliye Bakanı Naci Ağbal 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşme Sonuçları ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkındaki değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaştı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal,bütçe hedefinin 18 milyar lira üzerinde gerçekleştiğini açıkladı. Ağbal, bütçenin vergi gelirleriyle finanse edilebildiği düzeyde düzgün olabileceğini belirtti.
 
Vergilerin bütçeyi karşıladığı düzeyde iyi bir ekonomik görünümden bahsedilebileceğini ve bütçeden elde edilen vergilerle sağlanabildiği müddetçe sağlıklı bir bütçe olabileceğini dile getiren Ağbal, genel bütçe vergi gelirleri tahsilatıyla ilgili olarak da değerlendirmeler de bulundu.
 
Gelir vergisinin 85.8 milyar lira, kurumlar vergisinin 33.4 milyar lira, motorlu taşıtlar vergisinin 8.9 milyar lira, KDV 46.4 milyar lira, ÖTV 105.9 milyar lira,ithalattan elde edilen KDV’nin ise 74.4 milyar TL olarak gerçekleştiğini ifade etti.
 
Vergi dışı gelirleri de basına açıklayan Bakan Ağbal, 2014 yılına kıyasla yüzde 2.4 düzeyindeki bir artışla vergi dışı gelirlerin 75.9 milyar TL şeklinde gerçekleştiğini söyledi. 2015 başlangıç hedeflerine göre 13 milyar lira yukarı olduğunu ifade etti.
 
2015 senesinde merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 1,2 seviyesinde hesaplanmıştı. Bu olumlu performans genel devlet bazında çok daha iyi olacaktır. Son 9 yılın en iyi performansının elde edildiği yıl olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol