kapat ikonu

Ağaç kesen esnafa 50 bin TL para cezası

Kırşehir'de 28 yaşındaki lokanta işletmecisi Karakeçeli'ye 2 akasya ağacına zarar verdiği iddiasıyla 49 bin 728 TL para cezası kesildi.

  • Gündem
  • 06 Ekim 2019 13:48
  • Son Güncelleme: 06 Ekim 2019 13:52

Kırşehir'de 28 yaşındaki lokanta işletmecisi Halil Karakeçeli'ye işyerinin önündeki kaldırımda bulunan 2 akasya ağacına zarar verdiği iddiası ile belediye tarafından 49 bin 728 TL para cezası uygulandı. Dalların kırılması nedeni ile ağaçta budama yaptığını belirten Karakeçeli, cezaya itiraz edeceğini belirtti.

Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan bir lokantayı işleten Halil Karakeçeli'nin, iş yerinin önünde bulunan biri 50, diğeri de 20 yaşındaki iki akasya ağacını izinsiz kırıp, kestiği iddia edildi.

Yaklaşık 50 bin TL'lik para cezası uygulandı

Kırşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine inceleme başlattı. İnceleme sonunda Karakeçeli'ye, ağaçlara zarar verdiği gerekçesi ile toplam 49 bin 728 TL para cezası uygulandı. Para cezasına ilişkin zabıta tarafından hazırlanan tutanak, belediye encümen toplantısında görüşülerek karara bağlandı.

"Ağaç yerinde duruyor"

İşletme sahibi Halil Karakeçeli, ağaçların dallarının kırıldığını, bunun üzerine arkadaşının budama yaptığını ileri sürdü. Karakeçeli, "Biz burada ağaçları kesmişiz, katliam yapmışız. Böyle bir durum söz konusu değil. Ağaç kesildiğinde ben burada değildim. Bizim arkadaşımız ağacın kırıldığını görmüş, ağacı budamış. İlk ceza 38 bin 400 TL, ertesi gün gelen ceza 11 bin 328 TL. Ağaç yerinde duruyor. Ağaçlardan birine 50 sene, diğerine 20 sene yazmışlar. Bu mahalle 50 yıl önce var mıydı? İkincisi ben ağaca herhangi bir zarar vermemişim. Dükkanın önünün kapanmasını istemesem kapımın önündeki ağaçları neden dikeyim?" diye konuştu.

"Bu cezayı mahkemeye vereceğim"

Cezayı ödemeyeceğini ve mahkemeye başvurarak itirazda bulunacağını anlatan Karakeçili, "Bu cezayı mahkemeye vereceğim. Bizim oralarda bu haraçtır. Kırşehir’e bir hizmet verdim, bir marka getirmişim bu herhalde bize 'hayırlı olsun' hediyesi. Ben burada vergimi de tam ödüyorum. Bizi tanıyanlar bilir. Bu ceza haksızlıktır. Ben adalete inanan insanım. Adalet varsa mahkemenin bu cezayı iptal edeceğini düşünüyorum" şeklinde konuşt5 yıldır yeni evlerini bekliyorlar!5 yıldır yeni evlerini bekliyorlar!

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol