kapat ikonu

Afyon lokumunu 50 ülke yiyor

Afyonkarahisar'da bir şekerleme firması, 50 ülkeye 300 çeşit "Afyon lokumu" ihraç ediyor.

  • Sektörel
  • 26 Ocak 2019 16:45
  • Son Güncelleme: 26 Ocak 2019 17:00
Gazetecilere konuşan İkbal Şekerleme İhracat Müdürü Merve Çakıcı, firmalarının geleneksel yöntemlerle yaklaşık 100 senedir lokum üretimi yaptığını ifade ederek, Avrupa'nın en büyük lokum işletmesine sahip olduklarını öne sürdü.
 
AFYON LOKUMU 10 SENEDİR YURT DIŞINA SATILIYOR
 
Firmalarının, BRC, IFS, Helal Gıda, İSO, Kosher ve FDA belgelerine sahip olduğuna işaret eden Çakıcı, kullanılan ham maddelerin güvenilir tedarikçilerden temin edildiğini dile getirerek, ham maddenin de Türkiye'nin meşhur olduğu noktalardan alındığını söyledi. Çakıcı, Giresun'dan fındık, Gaziantep'ten Antep fıstığı ile şeker pancarından üretilen kristal beyaz şekeri kullandıklarını belirten Çakıcı, tesiste üretimini gerçekleştirdikleri meşhur "Afyon lokumu"nu yaklaşık 10 senedir yurt dışına da sattıklarını açıkladı.
 
 
EN ÇOK FINDIKLI, ANTEP FISTIKLI VE MEYVELİ TERCİH EDİLİYOR
 
İhracat ağlarının giderek arttığına işaret eden Çakıcı, Afyonkarahisar'dan 4 kıtada 50 ülkeye lokum ihracatına imza attıklarını bildirerek, en fazla Avrupa ve Körfez ülkelerine ihracat yapıklarını duyurdu. Çakıcı, bu ülkelere daha çok fındıklı, Antep fıstıklı, bademli ve meyve aromalı lokum gönderdiklerini anlatarak, ihracatta en çok nar aromalı, Antep fıstıklı, zereşk üzümlü, gül yapraklı ve fitil lokumlarının rağbet gördüğünü söyledi. Çakıcı, bunların dışında çifte kavrulmuş klasik lokumların da yine kahvelerin yanında eşsiz lezzetler olmaya devam ettiğini ileri sürdü.
 
AVRUPA, GLUTENSİZ VE VEGAN ÜRÜNE İLGİ GÖSTERİYOR
 
Çakıcı, Avrupa ülkelerinin son zamanlarda glutensiz ve vegan lokum ürünlerine ilgi gösterdiğinin altını çizerek, bu lokumların çok tercih edilmesinde ise üretim esnasında yoğun hassasiyet gösterilmesinin olduğunu iddia etti. Firmalarının üretimini yaptığı 300 çeşit lokumun yanında Ar-Ge çalışmalarını da sürdürdüğünü vurgulayan Çakıcı, İngilizler’in vegan ve tropik meyve aromalı lokumlara büyük ilgi gösterdiğini öne sürerek, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katarlıların ise fındıklı, Antep fıstıklı ve bademli ürünleri beğendiğini söyledi.
 
Afyon lokumunu 50 ülke yiyor-2
 
ALMANYA’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK
 
Çakıcı, bu çeşitleri artırmak ve müşteri portföyünü geliştirmek için Afyon lokumunu tüm dünyaya tanıtmaya devam edeceklerini aktararak, ayrıca yakın zaman içerisinde Almanya'da dünyanın en büyük şekerleme fuarı olan ISM'ye katılıp Türkiye'yi temsil edeceklerini söyledi.
 
Afyon lokumunu 50 ülke yiyor-3
 
2018’DE LOKUM İHRACATINDAN 600 BİN DOLAR GELİR
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından paylaşılan bilgiye göre, 2018’de Afyonkarahisar'daki 5 firma tarafından yurt dışına yaklaşık 136 bin ton lokum ihracatı yapılırken, bunlardan da toplamda 600 bin dolar gelir elde edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol