kapat ikonu

‘Afrika'nın kalkınmasına özel önem veriyoruz’

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘’Afrika'nın kalkınmasına özel önem veriyoruz.’’ dedi.

Afrika’nın kalkınmasına özel önem verdiğini kaydeden Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye’nin Afrika kıtasındaki kalkınma projelerine sağlanan desteklere devam edeceğini ilan etti.

AFRİKA İLE HER ZAMAN PERSPEKTİFİMİZ AYNI

Bakan Pekcan, Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu'nun gala yemeğinde konuştu. İş adamları ve bakanlar düzeyinde yoğun görüşmeler gerçekleştiren Pekcan, Türkiye'nin Afrikalı dostlarıyla ilişkilerine her zaman kazan-kazan perspektifi ile yaklaştığını dile getirdi.

GELİŞMEYE BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP

Pekcan, Ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinin yanında Türkiye olarak, Afrika'nın kalkınmasına özel önem verildiğinin altını çizen Pekcan, Türkiye tarafından bugüne kadar Afrika kıtasındaki önemli kalkınma projelerine sağlanan desteklerin de edeceğinin sinyalini verdi. Pekcan, iki ülke ilişkilerinde gelişmeye açık çok büyük potansiyelin bulunduğundan bahsetti.

EL ELE VEREREK DAHA FAZLA ÇALIŞILMASI LAZIM

Türkiye'nin bu noktada geliştirilecek her türlü faaliyete destek vereceğinin altını çizen Pekcan, aynı durumu Afrikalı dostlarında da gördüklerini, bu görüş ortaklığının daha fazla ticarete ve refaha dönüştürülmesi konusunda hemfikir olduklarını kaydetti. Pekcan, el ele verilerek bu amaç doğrultusunda daha fazla çalışmaların yapılması gerektiğine dikkati çekti.

İŞ BİRLİĞİ İMKÂNLARI

Pekcan, yaklaşık 2 bin 500 iş insanının söz konusu toplantıda karşılıklı görüşme şansı bulduğunu, görüşmelerin de devam edeceğini söyleyerek, bu oturumlar vesilesiyle yeni projelere ilişkin bilgi alışverişi yapıldığını ve iş birliği imkânlarının değerlendirildiğini açıkladı.

Pekcan, Afrika Birliği Komiseri Victor Harrison ile Türk firmalarının neden bazı ülkelerde olup bazı ülkelerde olmadığını konuştuklarını bildirerek, Afrika Birliği’nin ülke bazlı ve talep odaklı bir çalışma yapıp Türkiye’ye sunacağını ve ilgili kurumların da bu durumu inceleyip potansiyel yatırımcı firmalara yönlendirileceğini, ihtiyaç dâhilindeki yerlerin daha net bir şekilde tespit edilip yatırımların da daha sağlıklı yapılacağını anlattı.

DIŞARIDA TÜRKİYE’Yİ DEİK TEMSİL ETMELİ

Türkiye’yi dışarıda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) tek başına temsil etmesi gerektiğini düşündüğünü ifade eden Bakan Pekcan, DEİK'in daha fazla ön planda daha görünür olması gerektiğine inandığını belirtti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol