kapat ikonu

Afrika iş dünyası İstanbul'a geliyor

2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu kapsamında Afrika iş dünyası İstanbul’a geliyor.

AK Parti hükûmetinin 100 Günlük İcraat Programı'ndaki eylemleri arasında yer alan 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu önümüzdeki hafta İstanbul'da yapılacak.
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Afrika'nın önemli iş birliği olanakları sunduğunu söyledi.
 
BİRÇOK ALANDA ORTAKLIK KURULDU
 
Türkiye’nin kıta ülkeleriyle ilişkilerini hak ettiği konumuna getirdiğini söyleyen Bakan Pekcan, 2003 yılında ‘’Afrika Stratejisi"nin devreye girdiğini ifade ederek; o yıllardan beri Sahra altı Afrika başta olmak üzere kıta ülkeleriyle tarım, eğitim, diplomasi ve güvenlik gibi her alanda ciddi ortalıkların tesis edildiğini söyledi.
 
AFRİKA’YLA TİCARET YÜZDE 280 YÜKSELDİ
 
Bakan Pekcan, 2003’te 5,4 milyar dolar ile başlayan Türkiye-Afrika ticaret hacminin geçen yıl yüzde 280 gibi rekor bir düzeyde artarak 20,6 milyar dolara ulaştığını belirtti.
 
Geçen yıl Afrika’ya ihracatın 11,7 milyar dolar olduğunu ve ithalatın da 8,9 milyar dolar seviyelerine yükseldiğini kaydeden Pekcan, Türk yatırımcılar tarafından yapılan ihracat bedelinin de 6 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bakan ayrıca bu kıtaya üstlenilen müteahhitlik projelerinin toplam bedelinin ise 65 milyar doları aştığını belirtti.
 
BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENİYOR
 
Afrika ülkelerinden muhataplarla birçok üst düzey yetkililerle bir araya gelerek ziyaret ve toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Bakan, ikili ilişkilerin geleceği planlanarak, ilki 2016 yılında yapılan Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun ikincisinin de bu ay 10-11 Ekim'de İstanbul'da gerçekleşeceğini açıkladı.
 
Pekcan ayrıca, düzenlenecek foruma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu'nun da açılışa gelerek kendilerini onurlandıracağını beklediğini ifade etti.
 
30’un üzerinde bakan ve bakan yardımcısının foruma katılacağını duyuran Pekcan, özel sektör ayağında ise 40’tan fazla Afrika ülkesinden 2 bine yakın Afrikalı iş insanının forumu ziyaret edeceğini belirtti.
 
Forumda, Afrika ülkelerinin temsilcilerince Türk iş insanlarına kendi ülkelerindeki projeleri anlatacakları sunumlar gerçekleşecek. Türk müteahhitlik ve bankacılık sektörleri anlatılacak.
 
Öte yandan Bakan Pekcan, Afrika’da müteahhitlik sektöründe bir Türkiye markasının oluştuğunu dile getirdi. Türk müteahhitler, Afrika'nın altyapı ve üstyapısının inşasında en önemli aktörlerden hâline geldi. Bu güne kadar toplamda 65 milyar dolar tutarında bin 300'ü aşkın proje tamamlandı. Bu oran da Türk müteahhitlerin tüm dünyada üstlendiği proje büyüklüğünün yaklaşık yüzde 20'sine denk geliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol