kapat ikonu

Afetleri gören çiftçi mahsülünü sigortalattırıyor

TARSİM Genel Müdürü Satoğlu, çiftçinin poliçesi olan üreticilere zararların ödendiğini görmesi ile birlikte sigorta yaptırma isteğinin bir hayli yükseldiğini aktardı.

  • Gündem
  • 29 Ocak 2019 12:20
  • Son Güncelleme: 29 Ocak 2019 12:26
Gazetecilere konuşan Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi AŞ (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Türkiye’de meydana gelen doğal afetlere karşı üreticilere tarım sigortalarını yaptırmaları yönünde uyarıda bulunarak, küresel ısınma, iklim değişikliği sebebiyle tarım sigortasının artık zorunluluk hâline geldiğini ifade etti. Satoğlu, üreticilerin bunu bir maliyet olarak görmediklerini dile getirerek, ihtiyaç olarak görmelerini istedi.
 
TÜRK TARIMINDA TARIM SİGORTASI ZORUNLULUĞU YERLEŞMELİ
 
Satoğlu, tarım yapabilmek için gübre, tohum, ilaca ihtiyaç duyan üreticinin tarım sigortasını da aynı anda yaptırması gerektiğini belirterek, artık Türk tarımında sigorta zorunluluğunun yerleşmesinin şart olduğunu vurguladı. Üreticilerin ne kadar zor şartlarda üretim yaptıklarını bildiklerini anlatan Satoğlu, bundan dolayı bir afette tüm yıllık emeklerinin gitmesinin kabul edilebilecek bir durum olmadığına işaret ederek, o nedenle sürdürülebilir bir tarım faaliyeti için mutlaka sigorta yaptırılmasını istedi.
 
ÇİFTÇİYİ KORUMAYA YÖNELİK ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ
 
Satoğlu, tarım sigortasının devlet destekli bir sistem olduğuna dikkati çekerek, prime yüzde 67'ye kadar devlet desteği sağlandığını kaydetti. Poliçelerin en az yüzde 50'sinin devlet tarafından karşıladığını hatırlatan Satoğlu, hedeflerinin ticari bir faaliyet değil, tarım ekonomisinin sürdürülebilir olmasını sağlamak olduğunu öne sürerek, çiftçiyi korumaya yönelik çalışma yürütüldüğünü söyledi.
 
ÇİTFÇİ KAYIT SİSTEMİ’NE KAYITLI OLAN ALANLARIN YÜZDE 20’Sİ SİGORTALI
 
Satoğlu, bitkisel ürün sigortalarında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan alanların yaklaşık yüzde 20'sinin sigortalı olduğunu vurgulayarak, 12 yıllık süreçte önemli bir rakama ulaşmış durumda olduklarını ancak henüz istenilen durumda olmadıklarını bildirdi. Biraz daha zamana ihtiyaçlarının bulunduğunu ifade eden Satoğlu, afetlerin oluştukça, çiftçilerin, hasarları ve hasardan dolayı poliçesi olan üreticilere zararların ödendiğini gördükçe, poliçe yaptırma isteklerinin giderek arttığına dikkati çekerek, bunu çok yakından gözlemlediklerini belirtti.
 
Satoğlu, üreticilerin ürünün ekonomik değerine göre de tarım sigortasına ilgi gösterdiklerini kaydederek, ekonomik değeri yüksek, daha stratejik üzüm, kayısı, fındık gibi ürünlerde ve doğal afetlere karşı hassasiyeti daha fazla ürünlerde sigortalılık oranının arttığını vurgulayarak, büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları, arı kovanları ve balık çiftliklerinin hayvan hayat sigortası kapsamında değerlendirildiğini bildirdi. TARSİM'in bu alanda da yüzde 50 devlet desteği ile poliçeler düzenlediğini anımsatan Satoğlu, bu alanda sigorta sayısının düşük olduğunu anlatarak, hayvancılıkta işletme büyüklükleri yükseldikçe sigortalılık oranının da arttığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol