kapat ikonu

Adil kullanım kotası kaldırılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, adil kullanım kotasının kaldırılacağını söyledi.

  • Teknoloji
  • 05 Kasım 2018 17:37
  • Son Güncelleme: 05 Kasım 2018 17:44
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2019 bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, bakanlığın yaptığı yatırımlarla istihdama önemli katkı sağladıklarını belirten Turhan, toplam istihdam sayısının 281 bine ulaştığını açıkladı.
 
Bakan Turhan, bakanlığın önümüzdeki yıl bütçesinin, geçen yıla göre yüzde 26 arttığını dile getirerek, karayollarının bütçesinde düşüş görüldüğünü, buradaki yüksek maliyetli yatırımları kamu özel iş birliğiyle yapmayı planladıklarını anlattı.
 
YHT İLE 44 MİLYON YOLCU TAŞINDI
 
Dünyada ilk kez karayolu ve metroyu barındıran 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ni, 11 ayrı metro hattının entegre olmasıyla 6,5 milyon insanın kullanacağını vurgulayan Turhan, YHT ile 2009'da konforlu, hızlı ve modern tren yolculuğunu ülke nüfûsunun yüzde 40'ına ulaştırdıklarına değinerek, YHT ile bugüne kadar 44 milyon yolcunun taşındığı bilgisini paylaştı.
 
‘DEMİR İPEK YOLU’ İHRACATÇIYA VE SANAYİCİYE HİZMET EDİYOR
 
Tarihi İpek Yolu'nu, Demir İpek Yolu'na çevirdiklerini belirten Turhan, 2017’de işletmeye açılan bu koridorun, yük taşımacılığıyla hem ihracatçıya hem de sanayiciye hizmet ettiğini söyledi.
 
‘’AKK’’ 2019’DA KALDIRILIYOR
 
Sunumunun ardından basın mensuplarının, "Adil kullanım kotasının (AKK) 2019'da kaldırılıp kaldırılmayacağı" yönündeki sorularını da yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, elektronik haberleşmede, internette, iletişimde her gün büyük bir gelişmenin olduğunu bunlara hizmet vermek adına altyapı çalışmalarında iyileştirmelerin yapıldığını hatırlattı. Mevzuatta da haksız olduğu düşünülen konulara ilişkin çalışmaların da sürdüğünü aktaran Turan, belirli bir süre içerisinde, mevzuatının da oluşturulup uygulamaya konacağını ve 2019'un değişik dönemlerinde uygulamaya sokulacağını açıkladı.
 
Bakan Turhan, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki 13,6 kilometre uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşan Marmaray'ın 2013'te hizmete alındığını anımsatarak, Gebze-Pendik arası 20 kilometre, Pendik-Ayrılıkçeşme arası 24 kilometre, Kazlıçeşme-Halkalı arası 19 kilometre, çalışmalarının sürdüğünü vurguladı. Turhan, önümüzdeki yıl başında bu kesimlerin işletmeye açılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
YÜZDE 23’LÜK FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI
 
İstanbul Havalimanı raylı sistem bağlantıları hakkında da konuşan Turhan, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı kesimi 37,5 kilometre ve 9 istasyondan olduğunu kaydederek, yüzde 23'lük fiziki gerçekleşmenin sağlandığını vurguladı. Bu projenin, önümüzdeki yılın sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini aktaran Turhan, İstanbul Havalimanı-Halkalı kesiminin 27 kilometre ve 6 istasyondan ibaret olduğunu ve bu kesimin de 2020'de tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.
 
KANAL İSTANBUL’DA SON AŞAMA
 
Kanal İstanbul Projesi'nin etüt proje çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğuna dikkati çeken Turhan, projeyle ilgili imar planı çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol