kapat ikonu

Açıklama Yapıldı! Vergi Olmayacak

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre altına dayalı tahvil ve kira sertifikası üzerinden herhangi bir vergilendirme sisteminin hayata geçirilmeyeceği açıklandı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre altına dayalı tahvil ve kira sertifikası üzerinden herhangi bir vergilendirme sisteminin hayata geçirilmeyeceği açıklandı.
 
Bir süredir tartışmalar devam ederken yetkililer tarafından sonunda açıklama yapıldı. Altına dayalı tahvil ve kira sertifikası üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilip vergilendirilmeyeceği merak konusu haline gelmişti. Bu süreç içerisinde Bakanlık tarafından görüşmeler sonuç verdi. Yeni yapılan açıklamalara göre elde edilen bu tür gelirlerin herhangi bir şekilde vergi sistemine tabi tutulmayacağı öğrenildi.
 
Resmi Gazete'de kararın bugün yayınlandığı ve resmen hayata geçirildiği öğrenildi. Hazine Müsteşarlığı tarafından alınan kararlar çerçevesinde altına dayalı tahvil ve iç borçlanma senetlerinin yanı sıra varlık kiralama senetleri üzerinden elde edilen kazançlardan herhangi bir şekilde vergi alınmayacağı öğrenildi. Daha önce belirli durumlarda vergilendirme sisteminin uygulandığı açıklanmıştı. Hisse senetleri, hisse senedine dayalı varlıklar ve işlemler üzerinden elde edilen kazançlardan vergi alınmaması için çalışma yapılmış ve uygulamaya konulmuştu. Bugün açıklanan karar sonrasında altına dayalı kazançlardan da vergi alınmayacağı duyuruldu.
 
Vergilendirme sisteminde yapılan düzenlemeler ve değişikliklerin ardından yastık altında beklediği tahmin edilen 2 bin 200 tonluk altının ekonomiye kazandırılması planlanıyor. Bu konuda yapılacak tahvil ihracatının ilk adımı Ekim ayında atılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol