kapat ikonu

ABD'nin Türkiye yaptırımları yürürlüğe girdi! İşte yaptırımın detayları...

Trump'ın Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye uygulayacağını duyurduğu yaptırımlar bugün yürürlüğe girdi. İşte yaptırımın detayları...

  • Gündem
  • 15 Ekim 2019 09:36
  • Son Güncelleme: 15 Ekim 2019 09:41

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Twitter hesabından duyurduğu yaptırımlar bugün başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suriye’nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım listesinde yer aldığını duyurdu. Açıklamada, üç bakanlığın da yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Küstah açıklama

Açıklamada, “Türk hükümetinin attığı adımların masum sivilleri tehlikeye attığı ve IŞİD’i yenilgiye uğratmaya yönelik mücadeleye zarar verdiği” ifade edilerek, bahsi geçen bakanlık ve yetkililerinin yaptırım listesine alınmasının “Türk hükümetinin bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarını daha fazla bozan eylemlerinin bir sonucu olduğu” belirtildi.

“Gerek görülürse ilave yaptırımlar gelebilir”

ABD Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında, “Gerekli görülürse Türkiye Hükümeti yetkililerine ve kurumlarına ilave yaptırımlar uygulamaya hazırız” ifadesi kullanıldı.

Pompeo: Suriye’nin kuzeyinden çekilin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, eş zamanlı olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’yi ‘daha fazla yaptırımdan kaçınmak için Suriye’nin kuzeydoğusundaki tek taraflı saldırısını durdurmaya ve ABD’yle bölgede güvenliği sağlama amaçlı diyaloğa geri dönmeye’ çağırdı.

Çeyrek ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Piyasalarda Suriye etkisi devam ediyorÇeyrek ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Piyasalarda Suriye etkisi devam ediyor
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol