kapat ikonu

ABD'nin Huawei hamlesi şirketleri endişelendiriyor

Huawei'nin Mali İşler Direktörü Mıng Vancou'nun ABD'nin İran yaptırımları kapsamında tutuklanması uluslararası şirketleri endişelendirmeye başladı.

  • Gündem
  • 11 Aralık 2018 10:43
  • Son Güncelleme: 11 Aralık 2018 11:05
Çinli teknoloji devi Huawei'nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou'nun ABD’nin İran yaptırımlarını deldiğini gerekçe göstererek tutuklamasına neden olmasının ardından Washington’ın yaptırımlarını başka uluslararası şirketlere karşı kullanıp kullanmayacağı endişe yaratıyor.
 
Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO'su Mıng Vancou'nun ABD’nin talebiyle Kanada’da tutuklanması olayını uluslararası gündem yakından takip ediyor.
 
Mıng’ın tutuklanmasına ilişkin gelişmeleri değerlendiren Johns Hopkins Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve Cato Enstitüsü Direktörü Steve Hanke, ABD yönetiminin Mıng’ın tutuklanması ile ticaret müzakerelerini birbirinden ayrı tutma çabalarının sonuç vermeyeceğini söyleyerek, ilgili tutuklamanın ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının barışla sona ermesi ihtimalini zayıflattığını öne sürdü.
 
ABD’NİN İRAN İLE İŞ YAPMASI HÂLİNDE AB’Lİ ŞİRKET YETKİLİLERİ DE TUTUKLANABİLİR
 
Hanke, benzer sorunların gelecekte Avrupa Birliği (AB) ile de yaşanabileceğine dikkati çekerek, ABD’nin İran ile iş yapması halinde ikincil yaptırımlara tabi tutmakla tehdit ettiği Avrupalı şirketlerin yöneticilerinin de ansızın tutuklanabileceğini savundu. Mıng, böyle bir durumunun uzak olmadığına işaret ederek AB ile ABD’nin arasında birçok sorunun çıkmasına neden olabileceğini belirtti.
 
PRENS’İN KAŞIKÇI CİNAYETİNDEKİ ROLÜNÜN NETLEŞTİRİLMEMESİ İLGİNÇ
 
Steve Hanke, dünya gündemine bomba gibi düşen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine atıfta bulunarak, ABD’nin Huawei’nin İran yaptırımlarını deldiğinden son derece emin olup Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Kaşıkçı cinayetindeki rolünün netleştirememesini ilginç olarak niteledi. Hanke, ABD yönetiminin olaylara kendi çıkarları doğrultusunda yaklaşmasını da bu vesileyle eleştirdi.
 
VANCOU’NUN TUTUKLANMASI OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM
 
Clingendael Hollanda Uluslararası İlişkiler Enstitüsü uzmanlarından Sico Van Der Meer, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin CFO'sunun yaptırımlar kapsamında tutuklanmasının olağanüstü bir durum olduğunu ifade ederek, Huawei’nin Washington ile Pekin arasındaki teknolojik, jeopolitik ve ekonomik rekabetin kurbanı olduğunu anlattı.
 
ABD ‘’KABADAYILIK TASLIYOR’’
 
Huawei CFO'sunun ABD'nin talebi üzerine Kanada’da tutuklanmasının oldukça sıra dışı bir durum olduğunu dile getiren Meer, tutuklamanın Çin’in talebi üzerine Google, Microsoft ve Facebook gibi ABD’li büyük şirketin CFO’suna yapılması hâlinde Amerikan kamuoyunun çok büyük tepki göstereceğini kaydederek, ABD’nin bu hamlesini ‘’kabadayılık taslamak’’ şeklinde yorumladı.
 
ABD ile Çin arasındaki ticaret ihtilaflarının ulaşılan ateşkese rağmen devam ettiğini anımsatan Meer, Huawei CFO’sunun tutuklanmasından dolayı çözülmezse bunun küresel ekonomi üzerinde de bir etkisi olacağını vurgulayarak, serbest ticaretin ülkelerin tümüne yarar sağlarken, ticaret savaşlarında ortaya çıkan korumacılık ve jeopolitik rekabetler nihayetinde dünya ekonomisine zarar vereceğini ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol