kapat ikonu

ABD'li analistlerden ‘güvercin’ faiz artışı beklentisi

ABD’li analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta, 2018'in son faiz artışını yapacağını ve önümüzdeki yıla yönelik faiz artışı beklentisini 3'ten 2'ye düşürmesini beklediklerini ifade etti.

  • Piyasalar
  • 18 Aralık 2018 12:56
  • Son Güncelleme: 18 Aralık 2018 13:02
Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, Fed'in faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 2.25-2.50 aralığına yükseltmesini beklediğini dile getirerek, Fed’in piyasaları şaşırtmayacağını ve yılın son toplantısında dördüncü defa faiz artıracağını söyledi.
 
FED ÖNÜMÜZDEKİ YIL 2 KEZ FAİZ ARTIRACAK
 
Sweet, aralık ayı FOMC toplantısından çıkarılacak çok fazla mesaj olduğuna değinerek, büyüme ve enflasyon tahminlerinin aşağı çekileceğinden dolayı Fed'in önümüzdeki yıl 3 yerine 2 kez faiz artıracağının beklendiğini aktardı.
 
FED GELECEKTE VERİLERE DAHA DUYARLI OLACAK
 
Karar metninde Fed'in gelecekte verilere daha duyarlı olacağını yansıtacağını bildiren Sweet, ‘’kademeli faiz artırımlarının uygun olmaya devam edeceği" cümlesinin yeni metinde yer almayacağını veya daha "güvercin" bir ifadeyle revize edilebileceğini ileri sürdü.
 
İSTİHDAM ARTIŞINA YÖNELİK İYİMSER DEĞERLENDİRME AŞAĞI ÇEKİLECEK
 
Sweet, istihdam artışına yönelik iyimser değerlendirmenin bir parça aşağı çekileceğini vurgulayarak, öte yandan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in faiz artırma kararına karşı oy kullanarak muhalefette yer alabileceğine işaret etti.
 
‘’GÜVERCİN’’ FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR
 
High Frequency Economics'in Başekonomisti Jim O'Sullivan, Fed'in aralık toplantısının ardından ilginç bir dönemece gireceğini savunarak, Fed'in bu hafta güvercin bir faiz artışı yapmasını beklediğini dile getirdi.
 
FOMC’NİN ‘’GÜVERCİN’’ TONU KARAR METNİNE YANSIYACAK
 
O'Sullivan, FOMC'nin "güvercin" tonunun karar metnine de yansıyacağını hatırlatarak, ‘’ekonomideki sürdürülebilir büyüme, politika faizinde kademeli ek artırımlar, güçlü iş gücü piyasası şartları ve yüzde 2 simetrik enflasyon hedefiyle uyumlu" cümlesinin metinden çıkarılacağını iddia etti.
 
GELECEK SENEYE İLİŞKİN FAİZ BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜLDÜ
 
O'Sullivan, noktasal grafiğin Fed yetkililerinin gelecek seneye ilişkin faiz beklentilerini düşürdüğünü ortaya koyacağını anlatarak, 2019 yılı medyan faiz projeksiyonunun, muhtemelen 75 baz puandan 50 baz puana ineceğini bildirdi.
 
PARA POLİTİKASI VURGUSU SÜRECEK
 
Fed Başkanı Jerome Powell'ın, basın toplantısında, verilere bağlı para politikası vurgusunu sürdüreceğini kaydeden O'Sullivan, verilere bağımlılık üzerindeki vurgudaki artış ve noktasal grafikteki değişimlerin, aralık toplantısındaki faiz kararının Fed’in faiz indirmeye başlayana kadar son faiz artışı olacağına yönelik spekülasyonların artmasına sebep olabileceğine işaret etti.
 
O'Sullivan, bu görüşe katılmadığını vurgulayarak, gelecek sene 3 kez faiz artırılacağına yönelik beklentisini hâlen koruduğunu fakat bu toplantının ardından hemen herkes gibi beklentilerini revize edeceğini öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol