kapat ikonu

ABD'den Venezuela devlet petrol şirketine yaptırım kararı

ABD, Venezuela devlet petrol şirketi Petroleos de Venezuela’ya (PDVSA) yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Halkın oylarıyla seçilen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD, geçen hafta muhalif lider Juan Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdığını ilan etmişti. Bu kararın ardından bu gece yarısı Venezuela ile ilgili yeni bir karar daha açıklandı. ABD yönetimi, şu ana kadarki en önemli ekonomik hamlesini atarak, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya (Petroleos de Venezuela) yaptırım kararı aldıklarını açıkladı.
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Beyaz Saray'da gerçekleşen basın toplantısında Venezuela’ya karşı alınan yaptırım kararını paylaştı.
 
Maduro'nun kendileri nezdinde artık meşruiyetinin kalmadığını dile getiren Bolton, Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanıdıklarını söyledi.
 
BOLTON, VENEZUELA ORDUSUNU DARBE YAPMAYA DAVET ETTİ
 
Bolton, bugün attıkları adımın Maduro ve taraftarlarının artık Venezuela halkının varlıklarını kontrol edemeyeceklerini garanti edeceğini ileri sürerek, ordu içerisinde birçok seviyede komutanın da artık Guaido'dan yana olması ve Venezuela ordusunun "ülkede barışçıl bir geçiş süreci için" Guaido'ya destek vermesi gerektiği yönünde skandal bir çağrıda da bulunarak, resmen orduyu darbe yapmaya davet etti.
 
VENEZUELA KONUSUNDA TÜM SEÇENEKLER MASADA
 
Venezuela'ya yönelik askeri seçeneklerin konuşulup konuşulmadıkları konusunda bir gazetecinin sorduğu yanıt veren Bolton, Venezuela konusunda tüm seçeneklerin masada olduğunu açık açık bildirdi. Bolton, şu ana kadar 20'den fazla ülkenin Guaido'yu "Venezuela'nın meşru lideri" olarak tanıdığını hatırlatarak, diğer ülkelere de bu yolu seçme çağrısında bulundu.
 
PDVSA VE ONUNLA BAĞLANTILI TÜM VARLIKLAR YAPTIRIM LİSTESİNE ALINDI
 
Maduro'nun yönetsel meşruiyetini tanımadıklarını ifade eden Mnuchin, bu doğrultuda PDVSA'yı yaptırım listesine aldıklarını kaydederek, buna göre söz konusu şirket ve onunla bağlantılı tüm varlıkların yaptırım listesine alındığını vurguladı. Bu şirketle iş yapan diğer unsurların da söz konusu yaptırımlara uyması gerektiğine işaret eden Mnuchin, ülkenin en önemli gelir kaynağı olarak bilinen şirkete getirilen yaptırımın Maduro yönetimi üzerindeki baskıyı iyice artıracağını savundu.
 
7 MİLYAR DOLARLIK VARLIK İÇİN DONDURULMA KARARI
 
Venezuela'nın ABD'deki 7 milyar dolarlık finansal varlığını da dondurduklarını ilan eden Mncuhin, bu varlıkların muhalif lider Guaido'nun kontrolüne geçeceğine dikkati çekerek, ABD'nin Maduro yönetimine yönelik petrol ödemelerini artık gerçekleştirmeyeceğini ve bu konudaki muhataplarının da Guaido olduğunu açıkladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol