kapat ikonu

ABD'den Türkiye'ye Ekonomik Yaptırım Tehdidi!

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ABD'nin Türkiye'yi ekonomik açıdan sert bir şekilde cezalandıracağı konusunda tehditler savruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi olan John Sitilides ekonomik yaptırımlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin almayı planladığı S-400'ler bir anlamda iki ülke arasında krize sebep oldu. Bu konuda ABD tarafından yeni bir açıklama yapıldı ve açıklamalarında 'Türkiye S-400 aldığı takdirde F-35'ler teslim edilmez' diyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldular.
 
Trump'un yaptığı açıklamalarda ve düzenlediği toplantılarda Türkiye'yi ekonomik olarak çok sert bir şekilde cezalandırma konusunda son derece kararlı olduğu dile getirildi. Türkiye'nin bu durumu kaldırabilecek durumda olmadığı söyleniyor. Bunun için IMF'ye başvurmak zorunda kalabileceği de dile getirildi. Türkiye ile ABD arasında yeni bir ekonomik krizin patlak vermesi bekleniyor.
 
Erdoğan'ın Nasıl Bir Tepki Vereceği Bilinmiyor
 
Amerika ve Türkiye pek çok açıdan ortak noktaları olmasına rağmen kişisel hedefler için farklı noktalar benimsemeye başladığı ifade ediliyor. İki ülkenin amaçlarının ve artan değerlerinin her geçen gün birbirlerinden giderek uzaklaşmaya başladığı ifade ediliyor. Trump'un tehditleri hayata geçirmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne yapacağını bilmediklerini ancak Türkiye'nin son derece zor durumda kalmasının beklendiği ifade ediliyor.
 
Sitilidies bu konuda Trump'un F-35 anlaşmasını sonlandırmak konusunda son derece kesin konuştuğu bilgisini paylaştı. Bu iki ülkenin de olumsuz etkilenmesini ancak Türkiye'nin bu sürecin altından kalkmak konusunda daha büyük sıkıntılar yaşayacağını düşündüğünü dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol