kapat ikonu

ABD'den İran'a yaptırım kararı! Türkiye muaf tutuldu

ABD, İran’a enerji, finans ve gemi taşımacılığı sektörlerini içeren ikinci yaptırım bölümünü duyurdu. Türkiye muaf tutulan 8 ülke arasına bulunuyor.

  • Gündem
  • 05 Kasım 2018 09:22
  • Son Güncelleme: 05 Kasım 2018 17:07
ABD yönetiminin, 2015'te nükleer anlaşma çerçevesinde kaldırdığı İran yaptırımlarının enerji, finans ve deniz taşımacılığı sektörlerini kapsayan ikinci bölümünü de uygulamaya başladığını duyurdu. Söz konusu yaptırımlardan 8 ülkenin muaf tutulduğu bildirilirken, Türkiye de bu sekiz ülke arasında yerini aldı.
 
ABD Başkanı Donald Trump tarafından nükleer anlaşmadan çekilmesi sebebiyle kademeli olarak geri getirilen İran yaptırımlarının ikinci ve son paketi, Türkiye saati ile 08.01 itibarıyla resmen yürürlüğe girdiği açıklandı. Yine Türkiye saatiyle 16:35'te yapılan resmî açıklamaya göre Türkiye, kesin olarak ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı ambargo kararından muaf tutuldu. Bu da doğal gaz ve petrol ihtiyacını İran'dan tahsis eden Türkiye için büyük önem taşıyor.
 
ABD, İRAN’IN CAN DAMARINI KESMEK İSTİYOR
 
ABD yönetimi, İran Ulusal Petrol Şirketi ve iştiraklerinin uluslararası faaliyetlerini kısıtlamaya yarayacak yaptırımlarla, büyük ölçüde petrol ihracatına dayanan ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi hedefliyor. Öte yandan yabancı finansal kuruluşların İran Merkez Bankası ve İranlı diğer bankalarla işlem yapmasının da yaptırımlara tabi hâle getirdiği kaydedildi.
 
BANKALAR ARASINDA DA SWIFT SİSTEMİNE AMBARGO
 
Ayrıca, bankalar arasındaki uluslararası fon transferlerini düzenleyen SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) sisteminin, ambargo uygulanan tüm İranlı finans kuruluşlara kapatılmaması hâlinde ABD’nin yaptırımlarına maruz kalacağının altı çizildi.
 
İKİ İRANLI DEV ŞİRKET KARA LİSTEYE EKLENDİ
 
Bu sabah itibarıyla hayata geçirildiği bildirilen ikinci yaptırım paketi ile birlikte ülkenin liman işletmecileri, tersaneleri ve deniz taşımacılığı sektörünün ambargo kapsamına alındığı vurgulandı. Bunun yanında İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL) ve İran Güney Gemicilik Hattı Şirketi ve iştirakleri’nin ABD Hazine Bakanlığı tarafından kara listeye eklendi.
 
TÜRKİYE’NİN MUAF TUTULACAĞI DUYURULMUŞTU
 
Öte yandan Cuma günü İran’dan petrol ithalatını düşürmekle birlikte sıfırlayamayan 8 ülkeye ilgili ABD yönetimi, yaptırımlardan geçici muafiyet tanıyacağını ilan etmişti. Ülke isimleri ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoe ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından açıklandı.
 
Bununla birlikte, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçen hafta Türkiye’nin muaf gösterilecek ülkeler arasında olduğunu ancak detaylarla ilgili bir bilginin olmadığını ifade etmişti.
 
ABD'NİN MUAF TUTTUĞU SEKİZ ÜLKE
 
ABD'nin İran'a uyguladığı ambargo kararının yanında petrol ithalatı konusunda muafiyet uyguladığı ülkeler de belli oldu. Türkiye, Hindistan, Yunanistan, Çin, Güney Kore, İtalya, Japonya ve Tayvan bu kategoride muaf olan ülkeler arasında yer alıyor. Bu 8 ülkeye 6 ay süre tanınacağı, ülkelerden İran'la petrol ticaretlerinin en alt seviyeye indirilmesi istendiği ve 6 ay sonra durumun yeniden gözden geçirileceği vurgulandı.
 
50 İRAN BANKASI YAPTIRIM LİSTESİNDE
 
ABD tarafından açıklanan yaptırım kararına göre 50 İran bankası ve 700'den fazla İranlı yaptırım listesinde bulunuyor.
 
İLK YAPTIRIM PAKETİ 7 AĞUSTOS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ
 
ABD eski Başkanı Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta çekildiğini açıklamıştı. Washington yönetimi ise İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos’ta yürürlüğe koyduğunu dünya kamuoyuyla paylaşmıştı.
 
İlk yaptırım paketinde İran'ın ABD dolarına erişimi, devlet tahvili satması, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum ve kömür gibi metallerle ticaret yapması ile yolcu uçağı veya parçalarını ithal etmesi yaptırımlar sayesinde engellenmişti.
 
Pompeo'nun dile getirdiği 12 maddelik şartlar şu şekilde:
ABD'den İran'a yaptırım kararı! Türkiye muaf tutuldu-1
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol