kapat ikonu

ABD ve Çin arasındaki buzlar eriyor mu? Dünyayı rahatlatacak hamle!

ABD Başkanı Trump'ın Çin ile yaşanan ticari gerilimi azaltma hamlesinden sonra iki ülke müzakereleri yeniden başlatma kararı aldı. Peki bundan sonraki süreçte neler yaşanacak? İşte iki liderin açıklamaları...

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin ile yaşanan ticari gerilimi azaltmak amacıyla verdiği tavizler sonrası iki ülke bir süredir ara verilen ticaret müzakerelerine tekrar başlama kararı aldı.

Huawei’ye getirilen kısıtlamalar hafifleyecek

Trump, Çin'den ithal ürünlere yeni gümrük vergisi getirmemeyi ve Çin'li telekomünikasyon şirketi Huawei'ye getirilen kısıtlamaları hafifletmeyi, Çin ise ABD'den daha fazla tarım ürünleri almayı kabul etti.

Takvim verilmedi

İki ülke arasındaki ticaret anlaşmazlığını gidermeyi amaçlayan ancak Mayıs ayında çıkmaza giren müzakerelerin ne zaman sonuçlanacağına dair bir takvim verilmedi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin, ticaret savaşını giderecek anlaşmanın büyük bölümü konusunda anlaşma sağlayamamıştı.

“Gümrük vergileri askıya alınacak”

Trump, Cumartesi günü G20 zirvesi esnasında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı 80 dakikalık görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Doğru yola döndük" dedi.

Trump, "Gümrük vergilerini askıya alıyoruz, onlar da tarım ürünleri alacaklar" dedi ancak alımlar hakkında bilgi vermedi.

Trump, birkaç saat sonra Twitter'da yaptığı açıklamada Xi ile yaptığı görüşmenin "beklenenden çok daha iyi" geçtiğini söyledi.

Çin’den açıklama: Samimiyiz

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamaya göre Xi, Trump'a ABD'nin Çinli şirketlere adil davranabilmesini umduğunu söyledi. Xi, "Çin, ABD ile müzakereleri sürdürme konusunda samimi, ancak müzakerelerde denklik olmalı ve karşılıklı saygı gösterilmeli" dedi.
 

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol