kapat ikonu

ABD, İran'a siber saldırı düzenledi!

ABD, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırı nedeni ile İran'a siber saldırı düzenledi.

  • Gündem
  • 17 Ekim 2019 09:28
  • Son Güncelleme: 17 Ekim 2019 09:35

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine 14 Eylül’de drone’larla yapılan saldırı sonrası ABD, olaydan sorumlu tuttuğu İran’a siber saldırı düzenledi.

ABD’li yetkililer, olayın eylül ayının sonlarında yapıldığını ifade etti. Bir yetkili saldırının teçhizatlara zarar verdiğini duyurdu.

Yetkililer, bu operasyonunun ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’ın nüfuzunu sınırlamak üzere yürüttüğü politikanın bir parçası olduğunu bildirdi.

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Cevad Azari-Jahromi ise Fars haber ajansına yaptığı açıklamada “Onlar rüya görüyor olmalılar” diyerek saldırıyı yalanladı.

ABD, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa ve Almanya, Suudi petrol devi Aramco'nun iki rafinerisine 14 Eylül’de gerçekleşen drone saldırısından İran’ı sorumlu tutarken Tahran bunu reddetmişti. Olayın sorumluluğunu ise Yemen’deki İran bağlantılı Husiler üstlenmişti.

ABD Savunma Bakanlığı ise İran’a siber saldırı konusunda yorum yapmadı.

14 Eylül saldırısı sonrasında ABD Suudi Arabistan’a binlerce ilave asker yollayacak. Olaydan birkaç gün sonra Suudi Arabistan'a giden Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'ın bir "İran saldırısı" ile vurulduğunu dile getirmiş, bunun bir "savaş eylemi" olduğunu söylemişti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol