kapat ikonu

ABD ile 'Serbest Ticaret Anlaşması' hedefi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın telefon görüşmesinde yaptıkları "Türkiye-ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi" vurgusunu, iş dünyası memnuniyetle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, 14 Ocak tarihinde telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki liderin görüşmesinde, ikili ilişkilerin ve Suriye'de yaşanan son gelişmelerin yanında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de ele alındığı paylaşılmıştı.
 
İki liderin, ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi için mutabık kaldığı belirtilirken, ABD Başkanı Trump, görüşmeye ilişkin şahsi Twitter hesabı üzerinden, ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında konuşulduğunu paylaşarak, burada gerçekten genişleme için büyük bir potansiyel olduğunu söylemişti.
 
Öte yandan 14 Ocak’ta iki lider arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından yapılan "ekonomi" vurgusunu, iş dünyası memnuniyetle karşıladı.
 
2019’A HIZLI VE UMUTLU BİR BAŞLANGIÇ
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye ile ABD ilişkilerinde, siyasi ve ekonomik olarak 2019'a hızlı ve umutlu bir başlangıç yapıldığını dile getirerek, iki liderin Suriye bağlamında daha etkin bir koordinasyon sağlanması konusunda mutabakata vardığı telefon görüşmesinin ikili ilişkilerde bir dönüm noktası olarak görüldüğünü belirtti. ABD’nin çok uzun süre tereddüt ettikten sonra Patriot hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye satışına onay verdiğini, ABD Adalet Bakanlığının, FBI temsilcileri, Washington ve New York Doğu Bölgesi savcılarından oluşan bir heyetin Türkiye'ye yaptığı ziyaret, FETÖ ile mücadele ve en önemlisi Trump’ın 14 Aralık'ta ABD askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıkladığını anımsatan Yalçındağ, bu gelişmelerin tamamının Trump'ın doğrudan talimatları ile gerçekleştiğine işaret ederek bu talimatların Trump-Erdoğan telefon diplomasisinin sonucu olduğunu öne sürdü.
 
SOMUT ADIMLAR ATILACAK
 
ABD'de "Trump öngörülemez biri" görüşünün yaygın olduğunu anlatan Yalçındağ, Türkiye'de de bu görüşün sık sık duyulduğunu vurgulayarak, Trump’ın 'fevri' biri olduğunu, ancak 'öngörülemez' olmadığını, aksine son derece 'tutarlı' biri olduğunu savundu. Trump’ın seçim kampanyasının ilk gününden beri ABD askerlerini ülkeye getireceğini söylediğini hatırlatan Yalçındağ, şimdi bunu gerçekleştirmek için harekete geçtiğine dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın görüşmede yaptıkları "ekonomi" vurgusuna işaret etti. Yalçındağ, artık iki başkanın da ekonomiyi konuştuğunu, buradaki büyük potansiyelden, ticaret hacmini büyütmekten bahsettiğine değinerek, bu konularda da çok 'tutarlı' davranacaklarını ve somut adımların atılacağını öne sürdü.
 
Yalçındağ, Türkiye ile ABD’nin ekonomik ilişkilerinde büyük bir potansiyel barındırdığını vurgulayarak, 20 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacminin çok yetersiz olduğunu ve yeni bir 'Serbest Ticaret Anlaşması'nın yapılmasının şart olduğunu anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol