kapat ikonu

ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri "yapıcı" geçti!

ABD ile Çin, iki gün süren ticaret müzakereleri turunu tamamladı. Peki iki ülke ne yönde karar aldı? İşte detaylar...

  • Gündem
  • 31 Temmuz 2019 16:34
  • Son Güncelleme: 31 Temmuz 2019 16:38

ABD ile Çin, iki gün süren ticaret müzakereleri turunu tamamladı. Pekin yönetimi; görüşmelerin yapıcı geçtiğini, ABD'den daha fazla tarım ürünü satın alınmasının görüşüldüğünü, bir sonraki turun eylülde yapılacağını belirtti.

İlk görüşme dün akşam yapıldı

İki ülke devlet başkanları tarafından tekrar başlatılma kararı alınan ticaret müzakereleri kapsamında ilk görüşme dün akşam Shanghai'da çalışma yemeğiyle başladı. Bugün de yarım gün yapılan görüşmeler sonrası ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ülkelerine hareket etti.

“Derinlikli görüş alışverişi gerçekleştirdi"

Çin Ticaret Bakanlığı'nın ABD'li heyetin ülkeden ayrılmasından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, "İki taraf da, liderlerin Osaka'da vardığı mutabakat çerçevesinde samimi, son derece etkin, ortak çıkarların söz konusu olduğu önemli ticaret ve ekonomi meselelerinde yapıcı ve derinlikli görüş alışverişi gerçekleştirdi" denildi.

Açıklamada müzakerecilerin Çin tarafından ABD'den daha fazla zirai ürün alımını görüştükleri de belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in söz verdiği tarım ürünleri alımını yapmadığını ifade etmesi konunun iki ülke arasındaki ihtilaf alanlarından biri olduğunu gösteriyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol