kapat ikonu

ABD ile Çin arasında ticaret görüşmeleri yeniden başlıyor!

Çin Ticaret Bakanlığı, iki ülke liderinin talimatları doğrultusunda ABD ile ticaret görüşmelerinin yeniden yapılacağını söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ile Çin’in üst düzey yetkililerinin liderlerin talimatı kapsamında ticaret görüşmeleri yapacağını duyurdu. Bakanlık, görüşmeler için uygun koşulların yaratılacağını umduklarını ifade ettiş.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin kendi sanayisinin sözlerine kulak vermesini, gümrük vergisi tehditlerini ve ticaret savaşını durdurmasını umduklarını belirtti.

Görüşmeler geçen ay başarısız olmuştu

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'i taahhütleri yerine getirmemesiyle suçlaması üzerine dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret görüşmeleri geçen ay başarısızlıkla sonuçlandı. Trump, Çin'den ithal mallara yönelik gümrük vergilerini artırdı ve bu vergileri daha fazla artırmakla tehdit etti.

Telefonda görüşme için anlaşma sağlanmıştı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Salı günü Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, gelecek hafta Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek G20 zirvesinde Trump ile bir araya gelme konusunda anlaşmıştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol