kapat ikonu

ABD dış ticaret açığı son 5 yılın en düşüğünde!

ABD'de dış ticaret açığı Eylül'de 52.5 milyar dolar ile beş ayın düşüğüne geriledi.

  • Gündem
  • 05 Kasım 2019 17:28
  • Son Güncelleme: 05 Kasım 2019 17:30

ABD'nin Çin ile ticareti ABD Başkanı Donald Trump'ın tüketici ürünlerine getirilen yeni vergilerle ticaret savaşını tırmandırmasının ardından Eylül'de sert geriledi. Hem ABD hem de Çin'de ihracatçılar için düşüş derinleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından Salı günü açıklanan verilere göre ABD'nin Çin'den yaptığı ithalat bir önceki aya göre yüzde 4.9 düşüşle 37 milyar dolara gerilerken, ihracatı yüzde 10 düşüşle beş ayın en düşük seviyesine geriledi. Böylece ABD'nin Çin kaynaklı ticaret açığı söz konusu dönemde mevsimsellikten arındırılmış olarak 28 milyar dolara indi.

ABD'nin tüm mal ve hizmetlerde dış ticaret açığı 52.5 milyar dolar ile beş ayın en düşük seviyesine gerileyerek ekonomist tahminlerini karşıladı. ABD'nin tüm ihracatı Eylül'de yüzde 0.9 düşerek 206 milyar dolar olurken ithalatı yüzde 1.7 düşüşle 258.4 milyar dolara indi.

Veride 1 Eylül'de uygulamaya alınan 110 milyar dolarlık Çin malına yönelik vergilerin de etkisi bulunuyor. Söz konusu vergiler, Apple saatler, giyim ve ayakkabı gibi popüler ürünleri de etkiledi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol