kapat ikonu

ABD-Çin ticaret savaşları oyuncak sektörünü de vurdu

Ticaret savaşları ABD'li oyuncak satıcılarını da vurdu. İşte ABD-Çin arasındaki gerilimin oyuncak sektörüne bilançosu..

  • Sektörel
  • 28 Ağustos 2019 12:10
  • Son Güncelleme: 28 Ağustos 2019 12:15

Yılın üçüncü çeyreği Çin fabrikaları için en yoğun geçen dönemdir. Barbie’den oyuncak kamyonlara kadar milyonlarca oyuncak bu dönemde ABD’ye ulaştırılır. Ancak bu sene durum daha farklı gelişiyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki perakendecilerin işlerinin zorlaşmaması için 160 milyar dolar değerindeki akıllı telefonlar ve oyuncaklara ek gümrük tarifesini ertelemişti. Fakat ABD’deki sektör temsilcileri bu krizden çoktan etkilendi. Bloomberg HT’nin haberine göre, Walmart Inc. ve diğer büyük oyuncak toptancıları, olası bir ticaret savaşına karşı stoklarını çok daha önceden hazırlamıştı.

“Zorlukları göğüsleyeceğiz”

Çinli oyuncak devi Pinghu Mijia Product Co.’nun Dış Ticaret Yöneticisi Justin Yu, bu zorlukları göğüsleyeceklerini ama bu sürecin kendilerini etkisinin büyük olacağını söyledi.

ABD’nin yarattığı açığı kapatmak için Avrupa, Orta Asya ve Afrika’da yeni alıcılar aradıklarını belirten Yu, şu anda gelirlerindeki Kuzey Amerika’nın payını olası ek vergi artırımlarına karşı da düşürmeyi planladıklarını belirtti.

Yu, güncel olarak Walmart ve Target Corp.’un da içinde bulunduğu perakendecilere 25 milyon dolarlık ürün gönderildiğini belirtti.

Geçen yıl Asya’dan alımlar artırıldı

Ticaret geriliminin başladığı geçen yıl Kuzey Amerikalı perakendeciler, Asya’dan alımlarını 2018’in ikinci çeyreğinde yüzde 7.9 artırdı. Bu büyüme 2019 yılında önemli ölçüde azalarak 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 0.2 seviyesinde gerçekleşti.

Zarar Eden Oyuncak Fabrikası Çalışanları ÇıkaracakZarar Eden Oyuncak Fabrikası Çalışanları Çıkaracak
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol