kapat ikonu

ABD ara seçimlerinin ardından dolar geriledi

ABD doları, ara seçimlerin ardından Demokratların Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü almasıyla birlikte gerileme eğilimi içerisine girdi.

  • Finans
  • 07 Kasım 2018 09:41
  • Son Güncelleme: 07 Kasım 2018 12:43
ABD dolarının, ara seçimlerin sonrasında Demokratların Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü almasıyla birlikte gerilediği görüldü.
 
OLASI SİYASİ ÇIKMAZ DEĞERLENDİRMESİ İLE DOLAR GERİLEDİ
 
Küresel piyasaların merakla beklediği ABD ara seçimlerinde Demokratların Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü kazanacağını işaret etmesi sonrasında yatırımcıların Washington'da olası bir siyasi çıkmazı değerlendirmesiyle birlikte dolar gerileme eğilimi içerisine girdi. ABD Hazine tahvilleri arttı.
 
DEMOKRATLAR TRUMP’IN POLİTİKALARINI ENGELLEYECEK
 
Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değeri TSİ 09.10 itibarıyla yüzde 0,21 düşerek 1,196.10 puan seviyelerine kadar indi. NBC ve Fox televizyonlarının tahminlerinde yer alan detaylara göre Demokratlar, hem Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu garantiledi hem de ABD Başkanı Donald Trump'ın politikalarını engelleme imkânı buldu. Ancak Cumhuriyetçiler’in de Senato'daki kontrolü devam edecek.
 
ABD DOLARI DAHA FAZLA DÜŞEBİLİR
 
Doların, Temsilciler Meclisi'nde olası bir galibiyetin kesinleşmesi durumunda büyük bir ihtimalle daha fazla güç kaybedeceğini söyleyen Sydney'de National Australia Bank Ltd. Döviz stratejisi birim yöneticisi Ray Attrill, ‘’Bugün çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, Temsilciler Meclisi yarışına ilişkin tahminlerdeki dalgalanmalarla paralel olarak dolarda yüksek volatilite gördük. Tüm Küresel piyasalar da özellikle bu seçimi takip ediyordu. Dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceği merak ediliyordu. Bir şekilde Cumhuriyetçilerin güç kaybetmesi, Trump’ın hoşuna gitmedi. Şimdi ne kadar bu durumu rahat karşılamaya çalışsa da şu an bu durumdan pek de hoşnut olduğu söylenemez. ABD dolarının daha fazla düşebileceği eğilimi görülüyor.” dedi.
 
DOLAR ŞU AN NE KADAR?
 
Seçim sonuçlarının ardından dolar 5,37 TL civarında seyrediyor. avro ise 6,15 TL'nin üzerinde hareket ediyor.
 
ABD BAŞKANI TRUMP’DAN SEÇİM SONRASI AÇIKLAMA
 
Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ‘’Muazzam bir başarı.’’ ifadelerine yer verdi.
 
TRUMP’IN AÇIKLAMASI ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI
 
ABD Başkanı Trump, Kongre seçimleri hakkında şahsi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Senatoda Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu korumasına karşı ABD basınından yapılan ilk haberlerde Temsiliciler Meclisinde üstünlüğü Demokratların ele geçirmesine rağmen Başkan Trump'ın bu sonuçları başarılı görmesini birçok kesim şaşkınlıkla karşıladı. Seçim sonuçlarını ‘’Muazzam bir başarı’’ olarak niteleyen Trump, herkese teşekkür ettiğini bildirdi.
 
TRUMP’IN HAREKET ALANI KISITLANDI
 
Trump göreve geldiğinde Washington'daki üç güç dengesinden biri olan Kongrede üstünlük Cumhuriyetçilerin elinde bulunuyordu. Üstünlüğü Demokratların ele geçirmesi ile birlikte Kongrenin onayına ihtiyaç duyulan konularda ABD Başkanı Trump'ın hareket alanı kısıtlanmış olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol