kapat ikonu

AB Türkiye'ye 3 Milyar Euro Verecek

Avrupa Birliği tarafından söz verilen sığınmacı ödemelerinde söz tutuldu ve 3 milyar euronun ödenmesi için gerekli onayların verildiği açıklandı.

Avrupa Birliği tarafından söz verilen sığınmacı ödemelerinde söz tutuldu ve 3 milyar euronun ödenmesi için gerekli onayların verildiği açıklandı.
 
Suriye'de çıkan savaş sebebiyle sığınmacıların Türkiye'den Avrupa'ya geçiş Avrupa Birliği tarafından alınan karar sonrasında onaylanmamıştı. Sığınmacıların Türkiye'de kalmaları için çalışmalar devam ederken mali açıdan yardımcı olmak adına belirli miktarda bir ödeme yapılmasına karar verildi.
 
Bir süredir ödemelerin yapılmadığı gerekçesiyle taraflar arasında gerginlikler yaşanmıştı. Bugün Avrupa birliği Komisyonu sosyal medya hesabı aracılığı ile yaptığı duyuru sonrasında Türkiye'ye verilecek yardımı onayladığını duyurdu. Sığınmacı yardımının 3 milyar euro civarında olması bekleniyor.
 
Twitter üzerinden yapılan duyuruların ardından daha önce ilk 3 milyar euroluk ödemenin yapıldığı duyurulmuştu. Bunun ardından ikinci kısım ödemenin yapılmasının zamanının geldiği özellikle belirtildi. Daha önce taraflar arasında yapılan görüşmeler sonrasında ödemelerin belirli parçalar halinde yapılmasına karar verildi. Yapılacak olan ödemenin sadece sığınmacıların harcamaları için kullanılması gerektiği konusunda birtakım uyarılar yapılırken ödemenin yakın zaman içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol