kapat ikonu

AB Komisyonu'ndan 5 ülkeye finansal engel!

AB Komisyonu, 5 ülkenin finansal piyasalardaki erişim haklarını kaldırdı. Peki gerekçe ne?

  • Finans
  • 29 Temmuz 2019 16:18
  • Son Güncelleme: 29 Temmuz 2019 16:21

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, kredi derecelendirme kuruluşlarını gerektiği kadar denetlemedikleri gerekçesi ile 5 ülkenin finansal piyasalardaki erişim haklarını kaldırdı.

Üçüncü ülkelerin birlik finansal hizmetlerine erişimlerini sağlayan "denkliklerinin" yeniden değerlendirildiğini açıklayan AB Komisyonu, kredi değerlendirme kuruluşlarını AB standartlarında denetlemedikleri gerekçesiyle Avustralya, Kanada, Arjantin, Brezilya ve Singapur'un birlik finansal piyasalarına erişim haklarının yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.

AB denkliğinin birlik dışındaki ülkelerde finansal hizmetler sunan şirket veya kurumlara aynı düzenlemeleri ve denetimleri uyguladıkları sürece Avrupa'da işlem yapma hakkı tanıdığı anımsatılan açıklamada, ABD, Japonya, Meksika ve Hong Kong'un ise mevcut denkliğinin uzatıldığı belirtildi.

AB'nin ilk defa uyguladığı denklik iptali kararı; Brexit hazırlığında olan İngiltere'nin ayrılık sonrasında AB piyasalarına erişimi için birlik kurallarına uyması gerektiği uyarısı olarak da algılandı.

Finansal hizmetler güven endeksi ne kadar yükseldi?Finansal hizmetler güven endeksi ne kadar yükseldi?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol