kapat ikonu

9 milyon 210 bin kişi İmar Barışı'ndan faydalandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 9 milyon 210 bin vatandaşın İmar Barışı’na başvurduğunu belirterek, 10 milyar 350 milyon TL’lik bedelin yatırıldığını açıkladı.

  • Emlak
  • 22 Aralık 2018 22:04
  • Son Güncelleme: 22 Aralık 2018 22:11
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Gaziantep’te, İmar Barışı’ndan yararlananların son rakamını açıkladı.
 
SÜREÇ 31 ARALIKTA TAMAMLANIYOR
 
Bakan Kurum, tüm Türkiye’de şu ana kadar İmar Barışı'na 9 milyon 210 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu ifade ederek, 10 milyar 350 milyon bedelin yatırıldığını kaydetti. Kurum, ''Biliyorsunuz 31 Aralık’ta bu süreç tamamlanıyor. 10 milyona yakın vatandaşımız bugüne kadar İmar Barışı’ndan yararlandılar” dedi.
 
9 MİLYON 210 BİN VATANDAŞ YARARLANDI
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sahil şeridindeki yalıların İmar Barışı kapsamında olmadığını belirterek, bugüne kadar imar barışından 9 milyon 210 bin vatandaşın yararlandığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Gaziantep Valiliğini ziyaret eden Bakan Kurum, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
SAHİL ŞERİDİNDEKİ YALILAR İMAR BARIŞI KAPSAMINA ALINMIYOR
 
Sahil şeridindeki yalıların düzenlemeden yararlanamayacağını belirten Bakan Kurum, “Daha önce belli alanları İmar Barışı’na dâhil etmemiştik. Ancak Sarıyer bölgesini fiilen öngörünüm bölgesi olmayan fakat öngörünüm sınırlarında yer alan alanı İmar Barışı kapsamına almıştık. Yapılan düzenleme de bununla ilgiliydi. Boğaz sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dâhil değildir. Bunu buradan tekrar ediyorum.” şeklinde konuştu. Bakan Kurum, yıkılan Kamil Ocak Stadyumunun modern bir meydana dönüşeceğini, millet bahçesi olacak olan meydanda Selahaddin Camii’nin de bulunacağını belirtti.
 
10 MİLYARIN ÜZERİNDE PARA
 
Bakan Kurum, İmar Barışı’na 9 milyon 210 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu yineleyerek, 10 milyar 350 milyon TL bedelin yatırıldığını aktardı. 31 Aralık’ta bu sürecin tamamlanacağı uyarısında bulunan Kurum, Türkiye'de toplam 9 milyon 210 bin vatandaşın İmar Barışı'na başvurduğunu ve 10 milyar 350 milyon Türk lirası bedelin yatırıldığını açıkladı.
 
Boğaziçi'nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenlemeyle ilgili de konuşan Kurum, dün Plan Bütçe Komisyonunda İmar Barışı'na ilişkin bir teklif sunulduğunu anımsatarak, daha önce İmar Barışı'ndan boğaz ön görünümünde Tarihî Yarımada, Çanakkale'de belirli alanları İmar Barışı'na dâhil etmediklerini, fakat boğaz ön görünümünde kalan Sarıyer’in, fiilen ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde bulunan alanı da İmar Barışı kapsamına aldıklarını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol