kapat ikonu

9 bin liraya işçi bulamadıkları belirlendi

Aydın'da kestane üretimi için hasat zamanı başladı. Ancak 9 bin lira maaşa rağmen çalıştıracak işçi bulamadıkları belirlendi.

Aydın'da kestane üretimi için hasat zamanı başladı. Ancak 9 bin lira maaşa rağmen çalıştıracak işçi bulamadıkları belirlendi.
 
Türkiye'nin en büyük kestane üretiminin Aydın ilinde yapıldığı tespit edilmişti. Bu süreçte kestanelerin hasadının yapılması için süreç başladı. Ancak çalışacak olan işçi bulmakta son derece zorlandıkları ve hasat sürecinin gerektiği gibi başlayamadığından dolayı birtakım şikayetler yaşadıkları öğrenildi.
 
Aydın'da işsizlik sorununun olmadığı ve bu yüzden herkesin istediği gibi iş bulabildikleri belirlendi. Son dönemlerde tarım sektörüne verilen değerin azalmasından dolayı artık kimsenin bölgede tarımsal sektör içerisinde çalışmak istemediği belirlendi.
 
Üreticiler son dönemlerde hasat zamanının başlamamasından dolayı şikayetlerini dile getirdiler. Ürünler yüksek olan ağaçlardan indirmek konusunda son derece zorlu bir süreç olurken bu konuda çalışanlara yevmiye olarak günlük 250 lira veriliyordu. Çalışacak işçi bulma konusunda bazı sıkıntıların yaşanmasından dolayı bu yıl ücretlerin 300 liraya çıkarılmasına karar verildi. Aylık 9 bin lira maaşla çalışacak personel alınırken çalışacak kişinin bulunmaması büyük bir sorun haline geldi. Ağaca tırmanmak isteyen ve denge sorunu olmayan herkesin bu süreçte işte çalışabileceği belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol