kapat ikonu

70 milyon turist hedefi için dev hamle devam ediyor

Yabancı ziyaretçi sayısı 2018 yılında önceki seneye nazaran yüzde 21,84 yükselen Türkiye'de 2023 için belirlenen 70 milyon turist, 70 milyar dolar hedefine ulaşmak adına çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Yabancı ziyaretçi sayısı 2018 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 21,84 yükselerek 39 milyon 488 bine çıkartan Türkiye'de, 2023 yılı için önceden konulan "70 milyon turist, 70 milyar dolar" hedefine ulaşmak adına çalışmalar tam gaz sürdürülüyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından verilen talimatla birlikte Türkiye'yi turizmde öncü hâline getirmek adına Türkiye'nin "50 milyon turist, 50 milyar dolar" olan 2023 turizm hedefini, "70 milyon turist, 70 milyar dolar" olarak güncelleyen Bakanlık, bu hedefe ulaşılmak adına hazırladığı kapsamlı yol haritasını sürdürüyor.
 
Türkiye'nin turizm politikalarında ilk defa özel sektörün de söz sahibi olmasını sağlayacak ve bir "çatı yapı" olma özelliğini kapsayacak Turizm Geliştirme Fonu'nun son aşamaya geldiğini ifade eden Bakan Ersoy, seçimlerin ardından hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.
 
TÜRKİYE’YE HARCAMA DÜZEYİ YÜKSEK TURİSTLERİ ‘’TANITMA OFİSİ’’ ÇEKECEK
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Geliştirme Fonu'nun kurulmasına ilişkin taslakta, kurumun "tanıtma ofisi" ve "yatırım ofisi" olarak iki bölümden oluşması bekleniyor. Bu doğrultuda Türkiye'nin yeni tanıtım stratejilerinin belirlenmesi, gelecek seneden itibaren turizmde en önemli gündem maddesi olacak turizm gelirlerinin artırılması adına harcama düzeyi yüksek turistlerin daha fazla Türkiye'ye çekilmesi "tanıtma ofisi" tarafından sağlanacak. Ofisin, ayrıca hedef pazar olarak bilinen Uzak Doğu ülkelerine yönelik çalışmalar, yurt dışındaki olumlu Türkiye algısının kuvvetlendirilmesi konularında da politika önerilerinde bulunacağı aktarıldı.
 
TURİZMİN 12 AYA YAYILMASI HEDEFİ
 
Fona deniz tesisleri, deniz taşımacılığı, havaalanları ve benzeri turizmden doğrudan gelir sağlayan pek çok sektörden pay aktarılacakken, bu doğrultuda oteller için senelik cirolarının yüzde biri, havayolları ve acenteler için senelik cironun binde biri olarak pay aktarımı planlanmasının yapıldığı vurgulandı. Bakanlığın 25-30 milyon dolar tanıtma bütçesini fona aktaracağı ve bunun fon tarafından kullanılmasını sağlayacağı belirtilirken, fonda toplanan kaynağın nasıl harcanacağına devletin değil, fonun karar vereceği bildirildi. "Yatırım ofisi"nin de turizm yatırımları konusunda söz sahibi olacağı bilgisi paylaşılırken, böylelikle turizmin 12 aya yayılması, sağlık, spor, kongre turizmi gibi ürün çeşitlendirmelerinin yaratılması tarzında politikaların dikkate alınıp turizm yatırım alanlarının hayata geçirilmesinde ofisin önerilerinin de dikkate alınacağı açıklandı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol