kapat ikonu

7 milyon kişiye GSS müjdesi! Prim tutarı 53 TL

TBMM’de kabul edilen torba yasa ile birlikte milyonlarca kişi sigortasız olsa bile 53 TL karşılığında tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

1 Ocak 2012 yılında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasının içeriği yeniden düzenlendi. Sistemin yeteri kadar anlaşılamaması üzerine milyonlarca kişi devlete borçlu hale gelirken, uzun yıllar sağlık hizmetlerinden de faydalanamadılar. Daha önce yapılan düzenlemelerle lise ve üniversite öğrencilerine mezuniyetten sonra 2 yıl süreyle herhangi bir prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı tanındı. Sistemin tam olarak anlaşılması için yapılan bu düzenlemeler ortaya çıkan mağduriyetleri gidermeyince, ciddi anlamda bir değişiklik yapılmasına karar verildi.

Ödeme gücü olmayan gelir testi yaptıracak

Yasaya göre, aktif çalışanların ve emeklilerin sağlık hizmetleri, SGK tarafından karşılanıyor. Çalışmayan kişiler ise GSS kapsamına dahil ediliyor. Bu kategoride yer alan kişilerden gelir testi yaptırarak gelirine göre prim ödemeleri isteniyordu. Dolayısıyla gelir testi yaptırmayanlar en yüksek rakam yani 426.60 lira üzerinden borçlu duruma düşüyordu. Bu kişiler borçlarını ödemedikleri için hastanelere gidemiyordu.

Borçlu olan vatandaşlar geçmişe dair tüm GSS prim borçlarından kurtulabilmek için 1 yıl içerisinde gelir testine tabi tutulacak. Yapılan bu test sonucu bir hane içinde kişi başına düşen aylık gelir 592 liranın altında olursa, borcun tamamı silinecek.

Geçmişe yönelik GSS prim borçları 1 yıl içinde tahsil edilecek. Ödemeleri ister 12 aylık eşit taksitler halinde isterseniz de peşin olarak yatırabileceksiniz.

Sağlık hizmeti verilecek

GSS prim tutarı yüksek olduğu için ödeme zorluğu çeken vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Bazı kişiler de yüksek prim tutarından kaçınmak adına yeşil kart başvurusu yapıyor. Yeşil kart sahipleri yalnızca devlet hastanelerinden hizmet alabiliyor. Üniversite hastanelerine gidebilmeleri için ancak sevk edilmeleri gerekiyor. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 53 lira ödeyen tüm vatandaşlar üniversite hastaneleri ve özel hastanelerden sağlık hizmeti alabilecek.

Geriye dönük borçlar 53 TL’den hesaplanacak

2012 yılından beri GSS prim borcu olan vatandaş sayısı 7 milyona ulaştı. Bu kişilerin toplam borç tutarı ise yaklaşık 12 milyar lira. Yeni düzenlemeyle birlikte geçmişe dönük prim tutarlar 53 TL’den tahsil edileceği için 12 milyar liralık anaparanın 5 milyar liraya düşmesi bekleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol