kapat ikonu

7 kömür sahasıyla 15 bin 500 kişiye istihdam

7 kömür sahasıyla birlikte 15 bin 500 kişiye istihdam yaratılacak, 21 milyar TL gelir elde edilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 7 kömür sahasıyla Türkiye kömür işletmeleri alanlarında ek 15 bin 500 kişiye istihdam yaratılacağını açıkladı. Satışı yapılması planlanan kömür sahası ile birlikte 21 milyar Türk lirası gelir elde edilecekken cari açığa da fayda sağlayacak.
 
DEVİR İLE BİRLİKTE POTANSİYELİ YÜKSEK ALANLAR ÜRETİME AÇILIYOR
 
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Maden Ruhsatları Devri İmza Töreni'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TTK ve TKİ'ye ait 7 kömür sahasının satışa çıkarılacağını duyurdu. Dönmez, yeni modelle kömürde 7 sahanın ruhsatının devredilmesiyle birlikte potansiyeli yüksek alanların üretime açılacağı dile getirdi.
Bakan Dönmez’in konuşmasından öne çıkan ana maddeler şu şekilde:
 
İSTİHDAM YARATILACAK, GELİR ELDE EDİLECEK
 
Yerli sahalardan yaklaşık 19 milyon ton kömür üretilerek ithalata ödenen ücretin yarı yarıya azaltılacak. Satışların gerçekleşmesi ile birlikte 25-30 yıllık proje sayesinde cari açığın kapanmasına katkı yapılacak. Kamuya 21 milyar lira gelir elde edilecek. Öte yandan 15 bin 500 kişiye istihdam yaratılacak.
 
EKONOMİYE 72,3 MİLYAR LİRALIK YERLİ KÖMÜR
 
TTK alanlarında yıllık ek 3 milyon ton, TKİ alanlarında ise ek 15,6 milyon ton kömür üretilecekken, TKİ ruhsatlarında 25 ila 30 yıllık proje sayesinde 72,3 milyar liralık yerli kömürün ekonomiye kazandırılacağı ön görülüyor.
 
KAMUYA 21 MİLYAR LİRA GELİR
 
Söz konusu dönemlerde kömür sahalarından kamuya 21 milyar lira gelir akışı sağlanacak. Yerli sahalardan yaklaşık 19 milyon ton kömür üretilecek. Bu hamle ile birlikte ithalata ödenen ücret de yarı yarıya azaltılacak.
 
CARİ AÇIĞIN KAPANMASINA KATKI
 
Yeni sahalarla birlikte senede 7,5 milyar liralık ithal kömürün ikamesi sayesinde cari açığın kapanmasına katkı sağlanacak. TTK'nın ruhsat alanlarında yaklaşık 203 milyon tonluk bir üretim sahasının yatırımcılara açılacağı ifade edildi. Son olarak sözleşme süresi boyunca 25 milyar liralık ithal kömür ikamesi gerçekleştirilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol