kapat ikonu

6 bin 399 üründe haksız fiyat artışı tespit edildi

Bakan Pekcan, 6 bin 399 üründe haksız fiyat artışının tespit edildiğini açıkladı.

  • Gündem
  • 05 Kasım 2018 13:14
  • Son Güncelleme: 05 Kasım 2018 13:34
Fahiş fiyat artışlarına dair konuşan Ticaret Bakanı Pekcan, ‘’Alo 175’’e 48 bin civarında şikâyet geldiğini ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışının tespit edildiğini açıkladı.
 
81 İLDE ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLDÜ
 
Ticaret Bakanlığı'nda bir araya geldiği ekonomi muhabirlerine Bakanlığın faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen dönemde fahiş fiyat artışlarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve bunlara yönelik tedbirlerin uygulamaya konulması açısından 81 ilde ticaret il müdürlükleri kanalıyla çalışmalar sürdürdüklerine dikkati çekti.
 
48 BİN ŞİKÂYET GELDİ
 
Pekcan, bununla ilgili de ciddi rakamlara ulaşıldığını ifade ederek, ‘’Alo 175’’e 48 bin civarında şikâyet geldiğini bildirdi. Çağrı merkezinde 15 kişinin olduğunu ve buradaki çalışan sayısının 30’a çıkarıldığını anlatan Pekcan, daha sonra da mobil uygulamanın başlatıldığını hatırlattı. Pekcan, vatandaşların da bu kapsamda çalıştığını kaydederek, şu ana kadar 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 ürünün denetlendiğini ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışının tespit edildiğini açıkladı.
 
HAKSIZ FİYAT ARTIŞI YAPAN FİRMALARA HEMEN CEZA KESİLMİYOR
 
Firmaları da rahatsız etmeden bu uygulamalara devam ettiklerini dile getiren Bakan Pekcan, hemen ceza kesilmediğini, kendilerinden savunma istendiğini, savunmanın da kurul tarafından incelendiğini ve haksız bulunması hâlinde ceza işleminin uygulandığını anlattı. Pekcan, incelemelerin hâlen devam ettiğini, sürecin işlediğini belirterek, iş dünyasından gelen biri olarak serbest piyasa ekonomisine inandığını ancak bu süreçte buna ihtiyaç olduğunu kaydetti.
 
FIRSATÇILARDAN DOLAYI FİYATLAR YÜKSELDİ
 
Fırsatçılar sebebiyle ağustos ayında yüksek fiyat artışları olduğuna dikkati çeken Pekcan, bakanlığın devreye girmesiyle fiyatların düştüğünü hatırlatarak, bundan sonra rakamların daha da aşağı inmesini beklediklerini ifade etti.
 
ÜRÜNLERİN PİYASA DEĞERİNİN KORUNMASI İÇİN HER GÜN TAKİP YAPILIYOR
 
Bakan Pekcan, bakanlık olarak ürünlerin piyasa dengelerini korumak için her gün takip yaptıklarını, özellikle hasat zamanında ayçiçeği, çeltik, pirinçte herhangi bir ithalat önlemi uygulamadıklarını ama bazı ürünlerde gümrük vergisini indirmek durumunda kaldıklarını anlatarak tarım ürünlerinin daha sağlıklı depolanması amacıyla lisanslı depoculuğu geliştirdiklerini aktardı. Lisanslı depolardaki ürünlerin elektronik ortamda ticaretine izin veren Ürün İhtisas Borsası'nın kurulduğunu bildiren Pekcan, önümüzdeki yıl hasat mevsiminden önce borsanın fiilen devreye sokulacağını müjdeleyerek, elektronik ortamda lisanslı depolardaki ürünlerin ticaretinin de yapılabileceğini açıkladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol