kapat ikonu

5G çalışmaları tam gaz devam ediyor

BTK'nin, Vodafone Türkiye'ye İstanbul ve Ankara'da, Turkcell'e İzmir ve İstanbul'da ve TTMobil'e İstanbul'da 5G deneme izni verdiği açıklandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Vodafone Türkiye, Turkcell ve TTMobil'in İstanbul, Ankara ve İzmir'de 5G deneme çalışması yapma konusundaki taleplerini onayladığı açıklandı.
 
Mobil işletmecilerce BTK'ye gerçekleşen başvuruların ardından, operatörlere farklı frekans bantlarında 5G denemeleri yapmak üzere izin verildiği bilgisi paylaşıldı.
 
İzin doğrultusunda Turkcell'in İstanbul ve İzmir'de 3,5 ve 26 GHz, Vodafone Türkiye'nin İstanbul ve Ankara'da 3,5 ve 3,7 GHz, son olarak TTMobil'in de İstanbul'da 3,5 GHz bandında sene sonuna kadar 5G denemesi yapacağı aktarıldı.
 
Ülkeler 4,5G'nin hemen arkasından 2020'de 5G'ye geçmesi hedefliyor
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ülkelerin 4,5G'nin hemen arkasından 2020 yılında 5G'ye geçmeyi hedeflediğini vurgulayarak, Türkiye'nin de bu teknolojiyi kullanan, standart belirleme dâhil kural koyucu öncü ülkelerden biri olmak için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.
 
4,5G uygulamasında gelinen nokta memnuniyet verici
 
4,5G'yi uygulama noktasında ulaşılan noktayı son derece memnuniyet verici olarak niteleyen Bakan Turhan, büyük kentlerde erişilen kapasiteyi kırsaldaki vatandaşın ayağına kadar götürmek için "Evrensel Hizmet Fonu"ndan yararlanacaklarını belirterek, bu kapsamda da pek çok uygulamaya imza attıklarını belirtti.
 
Bilişim sektörü çok hızlı bir şekilde gelişiyor
 
Bilişim sektörünün çok hızlı bir şekilde geliştiğine ve üretilen ürünlerin hızla tüketildiğini savunan Turhan, Türkiye'nin de durmadan kendisini yenilemesi gerektiğinin şart olduğunu vurgulayarak, bunun anlık, dakikalarla eskiyen bir olduğunu öne sürdü. Turhan, geliştirilen bir ürünün geliştirmeye devam edilmemesi durumunda, ertesi gün bir başkası daha iyi bir ürünü piyasaya sürebildiğini kaydederek, bu doğrultudaki Ar-Ge çalışmalarının önemine değindi.
 
Yerli üreticilerle iş birliği şartı
 
BTK’nin GSM işletmecilerine 5G hizmetinin sunulacağı 3,5, 3,7 ve 26 Ghz bantlarında test için gerekli iznin verdiğini anımsatan Turhan, sene sonuna kadar devam edecek denemeler için verilen izinlerde, yerli üretim oranının daha da ileriye taşınmasına yönelik çalışmaların öneminin de dikkate alınacağını aktararak, deneme sürecinde yerli üreticilerle iş birliği şartının getirildiğini duyurdu.
 
5G’ye geçiş sadece söylemle olmaz
 
Bakan Turhan, tüm dünyanın heyecanla beklediği 5G'ye geçişin sadece söylemle olmayacağını, araştırmalar yapılması ve ürünler geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, 2020 yılında bu teknolojiye geçişi hedefleyen Türkiye’nin yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği ürünlerle bunu başarmayı hedeflediğini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol