kapat ikonu

500 Euro Krizi Ortaya Çıktı!

Bir süredir Türkiye'de bulunan bankalarda ve döviz bürolarında 500 euroluk banknotların kabul edilmediği ortaya çıktı. Bu durum çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi.

Bir süredir Türkiye'de bulunan bankalarda ve döviz bürolarında 500 euroluk banknotların kabul edilmediği ortaya çıktı. Bu durum çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi.
 
Terör örgütü tarafından örgüte katkı sağlayacak çeşitli kaynaklar bulunmaya çalışırken son dönemlerde özellikle sahte para alarmı verilmeye başlandı. Avrupa Merkez Bankası tarafından terör sorununu çözebilmek için finans sağlayabilecek her türlü durumun engellenmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaların arasında 500 euroluk banknotların kullanımının yasaklanması da yer aldı. Türk bankaları tarafından vatandaşların ellerinde bulunan 500 euroluk banknotların herhangi bir sebeple bozdurulmaması vatandaşların bu konuda çeşitli mağduriyetler yaşamalarına neden oldu.
 
Türkiye piyasasında olması gerekenden çok daha fazla sayıda sahte paranın bulunması nedeniyle böyle bir karar verildi. Bu karar sonrasında sahte paralarla yapılabilecek dolandırıcılıkların önüne geçilmesi planlanıyor. Son dönemlerde 500 euroluk banknot krizinin büyümesi üzerine yeni bir önlem alınması gerektiği belirtildi. Türk bankalarında kullanılan para tanıma cihazlarının bazı eksiklikleri bulunduğu açıklandı. Özellikle üretilen 500 euroluk sahte paraların cihazlar tarafından tanınmamış olmasından dolayı mağduriyetlerin arttığı belirlendi. Yapılan çalışmalarla birlikte para tanıma sistemlerinin tamamen değiştirilmesine karar verildi. Bu sayede profesyonel bir şekilde tasarlanan sahte paralar dahi sıkıntısız bir şekilde incelenebilecek.
 
Son dönemlerde bazı bankaların devamlı müşterileri de ellerinde bulunan euroları bozdurmak istediler. Böyle bir durumda bankalar müşterilere ayrıcalık tanımak için paraların seri numaralarını alarak müşterilerin bu konuda imza atmaları gerektiğini belirttiler. Krizin çözülmesi için çalışmalar devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol