kapat ikonu

50 bin TL KOSGEB Kredi Ödemeleri Başlıyor

230 bin esnafın beklediği müjdeli haber kısa bir süre önce açıklandı. KOSGEB, başvuruda bulunanlar için 1 yıl ertelemeli, 50 bin lira değerinde kredi imkanı sunuyor.

  • Kredi
  • 03 Şubat 2017 17:07
  • Son Güncelleme: 03 Şubat 2017 17:09

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu yetkilileri, kısa süre zarfında, başvuru yapan 230 bin kişinin KOSGEB destekli kredisinin ödeneceğini ifade etti. Gerekli koşulları yerine getiren tüm esnafın bu kredi kampanyasından faydalanması bekleniyor. Geçmiş dönemde sadece 15 bin kişiye verilen sıfır faizli KOSGEB kredisi, Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı sonrasında, başvuru yapan yaklaşık 230 bin kişiye ödenecek.

12 ay ertelemeli KOSGEB kredisi

Gerekli şartları taşıyan tüm esnafın bu kredi kampanyasından faydalanacağını vurgulayan yetkililer, 230 bin esnafın, ilk yıl ertelemeli 50 bin TL değerindeki kredi paketini kullanarak her türlü ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti. Dolayısıyla ilk 12 ay ödeme işlemi yapılmayacak. Daha sonraki süreçte ise 3 eşit taksitler halinde toplam 36 ayda geri ödenebilecek. Bu karar sonrasında esnafın rahat bir nefes alacağı ve piyasaların canlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

KOSGEB, Kredi Garanti Fonu ile protokol imzalayarak sıfır faizli kredi fırsatına öncülük ediyor. Teminat noktasında sıkıntı yaşayan kişiler için de Kredi Garanti Fonu’ndan destek sağlanacak.

Devletten faizsiz 50 bin TL değerinde kredi alabilmeniz için esnaf ve kobi sınıfında bulunmanız gerekiyor. Bireysel anlamda kredi başvurusunda bulunmak mümkün değil. Aranan bir diğer kriter ise bağlı olduğunuz meslek odasında kaydınız olmalı. Faizsiz KOSGEB kredisi alabilmeniz için aranan son kriter ise devlete ait herhangi bir kuruma borcunuzun olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişilerin tamamı KOSGEB destekli 50 bin lira değerindeki bu kredi kampanyasından kolayca faydalanabilecek.

Mevcut iş yerini canlandırmak veya yeni bir iş yeri kurmak isteyen 230 bin kişi KOSGEB kredileri için başvuruda bulunabilir. Bundan önceki dönemlerde sadece 15 bin kişiye verilen bu kredi desteği 2017 yılında 230 bine çıktı. KOBİ ve esnaf sınıfında bulunan tüm vatandaşlar KOSGEB kredisi alabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol