kapat ikonu

3600 ek gösterge çalışmalar devam ediyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 3600 ek gösterge çalışmalarının Devlet Personel Başkanlığı ve Bakanlıklarla birlikte devam ettiğini açıkladı.

  • Gündem
  • 18 Ocak 2019 12:19
  • Son Güncelleme: 18 Ocak 2019 12:30
Basın mensuplarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Kavaklıdere Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda bir araya gelen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işsizlik ödeneğine hak kazanma şartlarının kolaylaşmasını, en düşük emekli aylığının bin Türk lirasına yükseltilmesi ile er ve erbaşların ailelerinin genel sağlık sigortası kapsamına alınmasını da içeren düzenlemenin dün akşam itibarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildiğini hatırlatarak, bin Türk lirasının altında emekli aylığının kalmaması, kendilerinin sosyal devlet anlayışının bir gereği olduğunu vurguladı.
 
ZAMLI MAAŞLAR ŞUBAT AYINDA YANSITILACAK
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 'bin Türk lirasının altında emekli maaşı kalmayacak' sözünü anımsatan Bakan Selçuk, Meclis'ten geçen bu yasayla emekli aylıklarının asgari bin Türk lirası olacak şekilde, sigortalı ve hak sahibi aylıklarında iyileştirme yaptıklarına dikkati çekerek, dosya bazında artık bin Türk lirasının altında emekli aylığının kalmayacağını ve bunun da şubat ayında yatırılacak aylıklara yansıtılacağını duyurdu.
 
3600 EK GÖSTERGEYLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
 
Bakan Selçuk, son günlerde sıkça tartışılan 3600 ek gösterge konusundan da bahsederek, 3600 ek göstergeyle ilgili çalışmaların, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklarla birlikte devam ettiğine işaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın burada verdiği bir söz olduğunu ve buradaki çalışmaların da tamamlandığı zaman neticeyi kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.
 
EYT İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK
 
Bir gazetecinin emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin söz konusu olup olmadığı yönündeki soruya da cevap veren Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunarak, şu an gündemde öyle bir çalışmanın olmadığını ve belirtti.
 
SÜRESİZ NAFAKA KONUSUNDA İYİ BİR SONUCA ERİŞİLECEK
 
İŞKUR'un istihdam edeceği iş ve meslek danışmanlarının mülakat süreçlerinin tamamlandığını dile getiren Selçuk, önümüzdeki günlerde iş ve meslek danışmanlarının da görevlerine başlayacağını açıkladı. Selçuk, süresiz nafakayla ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, tüm tarafların geniş katılımıyla çalıştayın düzenlendiğini aktardı. Bu çalıştayda tüm tarafların dinlendiğini anlatan Selçuk, değişik unsurların da dikkate alınarak, mağduriyetlerin kaldırılması, aynı zamanda yapılacak yeni bir düzenlemeyle de yeni mağduriyetlerin oluşmamasının hedeflendiğini söyledi. Adalet Bakanlığı'yla birlikte bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü ilan eden Selçuk, süresiz nafaka konusunda hiçbir tarafı mağdur etmeyen iyi bir sonuca erişileceğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol