kapat ikonu

35 yeni noktada Türk Ticaret Merkezi kurulacak

Bakan Pekcan, ülke ve bölge bazlı yeni Türkiye Ticaret Merkezleri açmayı hedeflediklerini bildirdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Mali Genel Kurulu'nun kapanışında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK'e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.
 
İhracatçıların küresel pazarlara açılmasını kolaylaştırmak için çok yoğun destekler verdiklerini belirten Bakan Pekcan, şu an yeterince etkili olunmayan pazarlara yeni stratejilerle güçlü şekilde girebilmek adına eylem planlarının hazırlandığı bilgisini vererek, iş konseyi başkanlarının da bu sürece aktif olarak dâhil olmalarını talep etti.
 
EXİMBANK ARACILIĞIYLA HER 100 DOLARLIK İHRACATIN 25 DOLARI FİNANSE EDİLİYOR
 
Pekcan, Türk Eximbank'ın dış ticaretin finansmanındaki rolüne değinerek, Eximbank aracılığıyla bugün her 100 dolarlık ihracatın 25 dolarının finanse edildiğini ifade ederek, 2019 yılında bu oranın yüzde 27 seviyelerine çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
İhracatın artırılması adına kurulacak özel ihtisas serbest bölgelerini anlatan Pekcan, bu bölgelerde özellikle yazılım, yüksek teknolojili, bilişim ve katma değeri yüksek ihracatı teşvik etmeyi hedeflediklerini vurguladı.
 
YENİ NESİL KAPSAMLI STA’LAR İMZALANIYOR
 
Bakan Pekcan, diğer bir hedeflerinin de Gümrük Birliği'nin güncellenmesi olduğunu kaydederek, bu konuda bakanlığın, payına düşeni yaptığını dile getirdi. STK’larında yurt dışı paydaşları ile birlikte sürece aktif bir şekilde dâhil olmasını isteyen Pekcan, mal ticaretinin yanında yatırımlar, hizmetler ve kamu alımlarını içeren yeni nesil kapsamlı ve derin Serbest Ticaret Anlaşmaları’nın (STA) imzalandığını duyurdu. Bakan ayrıca, Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde olan İngiltere ile de görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.
 
35 YENİ NOKTADA TTM KURULACAK
 
Gümrüklerde geçen dönemde bir devrim gerçekleştirdiklerini ifade eden Pekcan, burada gerçekleştirdikleri elektronikleşme ve dijitalleşme sürecinin, AB'nin çok ötesinde olduğunu savundu. Pekcan, yurt dışında kurulan Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) ile firmalara dağıtım kanallarına erişebilmeleri için destekler sağladıklarını anlatarak, ülke ve bölge bazlı yeni TTM açmayı hedeflediklerini, mevcutlara ilaveten 35 yeni noktada TTM kuracaklarına dikkati çekti.
 
Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi, yurt içi ve yurt dışı fuarlar, ticaret ve alım heyetleri, markalaşma ve tasarım gibi Türkiye'nin ihracat potansiyeline direkt katkı sağlayacak olan alanların bakanlık olarak desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Pekcan, kendilerini bir hizmet bakanlığı olarak gördüklerini, bu kapsamda STK'lardan gelen talepleri dikkatle incelediklerini ve onların sorunlarına hızlı bir şekilde çözüm ürettiklerini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol